Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Co roku trzeba rozliczać się z urzędem skarbowym. Sprawdź jak zrobić to sprawnie i bezproblemowo

Posted on 29/08/2018 2:20pm

Każda osoba zatrudniona na zasadzie umowy o pracę dostaje co miesiąc wynagrodzenie na podstawie przygotowanej przez pracodawcę listy płac. Jej wyliczaniem zajmuje się najczęściej kadrowa bądź księgowa, przy czym lista ta zawiera wszystkie niezbędne do pobrania składki ubezpieczeniowe, jak również zaliczkę na podatek.


Zaliczka jest pobierana z góry i może się okazać, że pod koniec roku pracownik miał pobierane więcej
zobacz więcej
Author: Abdulla Al Muhairi
Source: http://www.flickr.com
pieniędzy niż potrzeba, jednakże wówczas może oczekiwać ewentualnego zwrotu z chwilą kiedy będzie się rozliczać z US. Każdego roku do dnia 30 kwietnia każda osoba fizyczna posiadająca dochody czy to w formie wypłaty czy renty, czy też z innych tytułów ma obowiązek rozliczyć swój pit. Pracodawca czy też inny płatnik składek przesyła pracownikowi, bądź odbiorcy pieniędzy na początku roku pit, na podstawie którego ten drugi ma możliwość rozliczyć się z US. Rozliczenie nie jest skomplikowane o ile otrzymujemy taką samą wypłatę co miesiąc i to z jednego źródła dochodów. Nierzadko jednak sytuacja jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, do tego z umowy o dzieło albo doliczamy zasiłek czy naukowe stypendium. Niekiedy też dostajemy dodatki, które także należy uwzględnić w PIT, albo bierzemy dodatkowo rentę. w takim przypadku, aby bezproblemowo rozliczyć się warto sięgnąć po odpowiedni program, który spokojnie ściągniemy z internetu.

Jeśli chodzi o pit program do ściągnięcia znajdziemy nie tylko na stronie Urzędu Skarbowego, ale także na wielu innych stronach podejmujących tematykę finansową czy społeczną. Korzystanie z tego rodzaju programu jest niezwykle wygodne, gdyż wystarczy tylko wprowadzić potrzebne dane w wyznaczone miejsca, a program samoczynnie wyliczy wymagany podatek. Jeśli zatem poprawnie uzupełnimy potrzebne dane rozliczenie nie powinno mieć żadnych błędów. Gdyby jednak coś poszło nie tak i wymagana będzie korekta, również przy pomocy takiego programu możliwe będzie jej dokonanie.

Wysłanie PIT przez internet jest nie tylko łatwiejszą, ale szybszą metodą na zrealizowanie tego obowiązku (jest to także możliwość aby odpisać darowiznę na OPP - Na dodatek szybciej otrzymujemy należny zwrot, jako że urząd także może na tej podstawie dokonać szybszego rozliczenia z nami. Zatem warto rozliczać się przy pomocy dedykowanych programów do pobrania, które są bezpłatne.

Tags: umowy, dochody