Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Czy czytanie książek już od najmłodszych lat jest potrzebne dla rozwoju dziecka?

Posted on 09/07/2020 8:19am

Powodzenie jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy nieustająco jest czytanie. Wiele ludzi, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Bo nawyk i pragnienie lektury muszą zaistnieć w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest elementem mądrego kontaktu z potomkiem i wspaniałą procedurą wychowawczą.

dziecko z maskotką
Author: Jillian
Source: http://www.flickr.com
Dzisiejszy świat jest dla dziecka niejednokrotnie trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie jego potrzeb psychicznych, nadwyżka mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma kłopoty emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie pojmuje języka i ma niewielki zasób wyrazów nie jest w stanie samodzielnie czytać, bo jest to dla niego za trudne i nazbyt nudne, głównie w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. Język jest przy tym narzędziem myślenia, też matematycznego.

Ważne jest to, że dane, które posiada ta strona, Cię olśniły. Wejdź zatem na poniższy i przeczytaj na stronie omawiane wątki.

W ten sposób koło się zamyka - słabo czytające uczniowie coraz mniej czytają i jeszcze gorzej się uczą. Co piąty polski nastolatek - jest funkcjonalnym analfabetą.

Uczeni i praktycy razem twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, kształtuje pamięć i wyobraźnię, zapewnia wiedzę i wzorce prawidłowych zachowań, pogłębia samo uznanie. Czytanie niemowlęciu pobudza jego umysł i tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi zezwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź i pomaga mu w pokonaniu ogromu zagadnień czasu dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu w dużej mierze lepiej się rozwijają. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do zadumy nad rezultatami swoich słów i czynów. Jest to bardzo ważne w aktualnym świecie, zawojowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za majątkiem. Czy znaczące jest, co czytamy dzieciom? Tak, ponieważ przy asyście książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpłyniemy na ich język i wiedzę, rozumienie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Dlatego postarajmy się, aby w pokoiku naszego dziecka (przykładowe propozycje: wyposażenie pokoju dla dziecka) nie zabrakło szafki na książki.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy książka dla dziecka dostosowana jest do wieku, stopnia dojrzałości emocjonalnej i wrażliwości dziecka. Nie pobudzajmy w dzieciach strachu i napięć. Równocześnie pamiętajmy, że gdy czytamy dziecku i odpowiadamy na jego pytania, może zrozumieć ono słowa „dojrzalsze”, skierowane dla dzieci starszych nawet o dwa, trzy lata.

Jeśli poszukujesz analogicznych wiadomości na omawiany w tym miejscu temat, to zapewne odnajdziesz więcej pod linkiem.

I jeszcze jedno, poznajmy się z książeczką przed przeczytaniem jej maluchowi. Starajmy się też kierować zasadą kształcenia również podczas szukania zabawek dla naszej pociechy - przykładowo - tu kontynuacja.

Tags: dziecko, książka, dla dziecka