Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Czym jest kung-fu? Czy właśnie tym, co znane jest z filmów? Na pewno nie, gdyż to bardziej zawiłe

Posted on 10/10/2018 7:15am

W drugiej połowie XX wieku w krajach Zachodu rozpoczęto nazywać kung-fu chińskimi sztukami walki. Co interesujące jednak, w Chinach zaś definiuje się je całkowicie odmiennym terminem - wushu. Ponadto, zakres jej wykorzystywania nie pokrywa się ze zwyczajowym zakresem stosowania tego terminu na Zachodzie.

Wushu można rozdzielić na współczesne wushu, które dokładnie jest nazywane jako xiandai wushu, wushu sportowe a także tradycyjne. Na Zachodzie niestety do dziś istnieje pewne nieporozumienie, bo kung-fu wiązane jest tylko i wyłącznie ze sportowym wushu. Jednakże xiandai wushu/jingsai wushu to rzeczywiście dyscyplina sportowa o ambicjach olimpijskich.trening kung fu
Author: Michael Cannon
Source: http://www.flickr.com
I tu istnieje podział na zdefiniowane formy, tak więc jesteśmy w stanie powiedzieć o typach bardziej akrobatycznych, jak changquan, na drugim biegunie nanquan, czyli bardziej stabilne pozycje i mniej akrobacji, za to dużo więcej fizycznej siły. W takim rozumieniu można wyróżnić jeszcze kolejny sposób, jak taijiquan, gdzie najistotniejsze są miękkie ruchy, pełne gracji, zazwyczaj wykonywane są bardzo wolno. Stosowana jest również konkurencja sanda/sanshou, jest to pewien rodzaj walki w rękawicach oraz ochraniaczach (np. na korpus). Jest bardzo zbliżona do kick-boxingu, lecz z dosyć znacznym stosowaniem rzutów i zepchnięć z podestu na jakim mają miejsce walki. W wariancie zawodowym stosuje się mniejszą ilość ochraniaczy, zaś wykorzystuje się dodatkowo uderzenia kolanami.

kung fu dla dzieci
Author: Michael Cannon
Source: http://www.flickr.com
Metoda chuantong wushu (dziedzina, jaką w krajach zachodu określa się kung-fu) nie jest określoną dyscypliną sportową. Nie jest również jedną sztuką walki, prezentuje bowiem bogactwo rozmaitych systemów, które są oparte na różnorodnych koncepcjach i zasadach. To bogactwo naprawdę jest pokaźne, co sprawia, że powszechnie rozpoznane klasyfikacje stanowią zbytnio znaczące uproszczenie. Mimo to, czasem takie uproszczenie jest niezbędne, żeby ogarnąć wielość form tej rewelacyjnej sztuki walki. W naszym kraju jest parę szkół, gdzie możemy się nauczyć tej sztuki kursy Collegium Novum walki. Najlepsze są w Warszawie, jak kung fu Warszawa Ursynów, szkoła z wieloletnią tradycją, jaka wytrenowała już dużą ilość pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny. Kliknij tu: .

Tags: Taijiquan, sztuki walki, kung-fu, wushu, kick-boxing