Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Czym jest windykacja? Czy to samo co egzekucja komornicza? Co warto dowiedzieć się w tym temacie?

Posted on 11/07/2018 4:41pm

Coraz większa ilość naszych rodaków zadłuża się w różnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem wielka ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak pojawia się problem ze spłatą i nie można terminowo oddawać należności. W takiej sytuacji może się pojawić windykacja, jednakowoż musimy mieć na uwadze, iż windykacja nie jest tym samym, co egzekucja komornicza.

windykacja
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Chociaż najbardziej istotny cel zdaje się być taki sam, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na zupełnie odmiennych prawach. Windykacja rzeczywiście jest typem mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą lub instytucją, jaka przyznała pożyczkę (więcej: Najczęściej powinna opierać się na dialogu oraz negocjacjach. Windykator, który reprezentuje inną jednostkę albo firmę, nie może zajmować dóbr materialnych dłużnika. Robi zaś wszystko, żeby dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu realny jest kompromis, który uwzględni potrzeby i możliwości jednej, ale i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, iż osoba, jaka chce odzyskać swoje pieniądze [sprawdź] musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek skontaktuje się z dłużnikiem. W większości sytuacji wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, jakie są oczywiście zmniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, bo tego rodzaju klient nie musi przejmować się całym procesem osobiście. Są dwie najbardziej znane typy windykacji. Pierwsza z nich to polubowna, polega ona na wysyłaniu monitów i regularnym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniądze (rezerwy24.pl/typowe_bledy_i_naduzycia). Następna jest bardziej konkretna - sądowa, bowiem jak nie będzie działać polubowny sposób, to firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. W tego rodzaju sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wkroczy komornik.długi
Author: Kat R
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika oczywiście zawsze najkorzystniejszym wyjściem będzie windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, że uda się dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Najlepiej też mieć na uwadze, że zarówno wierzycielowi, ale także reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu pieniędzy. W taki sposób więc będą robić wszystko, ażeby dłużnik był w stanie spłacać swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, gdyż podczas jej trwania dłużnik ma okazję, by bez sądu oddać pieniądze.

Tags: pieniądze, kredyt, instytucja, polubownie