Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Czym trudni się rzeczoznawca majątkowy i jak prowadzi działalność?

Posted on 21/06/2018 9:12pm

Kiedy potrzebujemy osoby trudniącej się wyceną nieruchomości, prawidłowym kandydatem będzie rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe firmy lub zatrudniani są przez większe jednostki. Są oni także wynajmowani przez banki, które niejednokrotnie potrzebują wyceny mieszkań przy kredycie hipotecznym. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i w jaki sposób nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy
Author: manishibhatt
Source: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. Dodatkowo musi posiadać stopień magistra oraz skończyć studia podyplomowe na kierunku traktującym o wycenie. Rzecz jasna jeżeli program studiów magisterskich objął te zagadnienia, kształcenie podyplomowe nie jest już niezbędne. Zdanie egzaminu to jednak nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy powinien odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca wykonuje wycenę nieruchomości razem z urządzeniami, które znajdują się na tym terenie.Nieprawidłowym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy wyłącznie wycenia. Wszystkie działania sporządzane są na piśmie, rzecz jasna całkowicie zgodnie z obowiązującym prawem. Nielegalne jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. Nie wolno wykonać wyceny własnych nieruchomości oraz tych, które należą do rodziny. Choć rzeczoznawca majątkowy to zawód naprawdę dobrze płatny, należy zdawać sobie sprawę, że studia podyplomowe, egzamin oraz obowiązkowe praktyki to duży koszt, co z pewnością trzeba wiedzieć. Dodatkowo rzeczoznawca majątkowy powinien cały czas kształcić się i świetnie znać aktualne normy.

Jeżeli potrzebujemy wyceny, znalezienie rzeczoznawcy nie powinno być trudne oraz pracochłonne. W dzisiejszych czasach niemal wszystkie oferty dostępne są w Internecie. Wyszukiwanie jest bardzo łatwe. Należy jedynie wpisać odpowiednią frazę, w tym wypadku "rzeczoznawca majątkowy", najlepiej jest sprecyzować o miejscowość, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb. Na stronach zapoznamy się skrupulatnie z ofertą, niejednokrotnie poznamy również cennik oraz rekomendacje poprzednich zlecających. W związku z tym możemy wybrać najlepszą ofertę.

Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo wymagający. Osoba, która chce się tego podjąć, musi skrupulatnie się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę dużo się uczyć. Zlecane wyceny muszą być przeprowadzone niezwykle dokładnie. Błędy są niemalże niedopuszczalne. W dodatku egzaminy oraz praktyka są niełatwe. Nad podjęciem się sprawowania tego zawodu, trzeba się dobrze zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on również bardzo interesujący, a włożony trud na pewno się opłaci.

Tags: nieruchomości, normy, studia, praktyka, zawód