Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Czytajmy książki!

Posted on 12/06/2020 8:05am

Z jakiego powodu Polacy nie czytają książek? Powodów jest kilka. Nierzadko spotykamy się z opinią, iż czytanie nuży. Jeżeli weźmiemy do ręki książkę, w parę chwil przekonamy się, iż nie jest to rozrywka „łatwa, lekka i przyjemna”. Wymaga posiadania choćby szczątkowej wyobraźni.


grzbiety książek na półce
Author: irondsd
Source: http://www.flickr.com
Zdarzenia przedstawione przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może dalej odpoczywać... Jednak kto czyta, ten wie, że obcowanie z lekturą meczące jest tylko początkowo. Potem wciąga. Wciąga totalnie. Po przeczytaniu kilku tomów, czytanie nie sprawia już żadnego problemu... Aż wpadasz w nałóg czytania – jedyny nieszkodliwy nałóg świata!

W Szwecji, Norwegii czy Danii telewizja emituje obcojęzyczne filmu bez dubbingu - tylko z napisami - jak u nas w kinach. W efekcie są to kraje dominujące w Europie jeżeli chodzi o czytelnictwo, a jednocześnie bardzo spora mieszkańców porozumiewa się swobodnie w obcych językach...


Dalszy powód przytaczany przez przeciwników czytania, to skomplikowany, niełatwy język. Czy język ”sensownych tworów słownych” jest skomplikowany? Wręcz przeciwnie. Jest on bogaty, fascynujący i piękny. Zupełnie różniący się od tego, którym „karmi nas” telewizja, i którym znaczna część Polaków mówi na co dzień. Beznadziejnie ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy. Aby rozwijać swój zasób słów, powinniśmy sięgać po książki.


w sklepie z książkami
Author: Antonio Tajuelo
Source: http://www.flickr.com
Wreszcie, trzeci powód. Książki są rzekomo bardzo drogie. Obecnie, aby w księgarni nabyć książkę wydać musimy minimum 15 złotych a czasami i 40... To prawda, cena może wzbudzać niechęć. Mimo to, bez zastanowienia podobne a nawet znacznie wyższe sumy wydajemy na np płyty DVD. Do wyboru mamy również ebooki. Książki w wersji elektronicznej, cieszą tak samo mocną popularnością, a są od kilku do kilkunastu procent tańsze niż ich papierowy odpowiednik. Poza tym, gdzie zostało napisane, że mamy kupować książki w księgarniach? Końcówki nakładów, akcje internetowe, antykwariaty, małe wydawnictwa - dla chcącego nic trudnego.

Zatem czytajmy. Czytajmy sobie, czytajmy dzieciom. A świat naprawdę będzie ciekawszy.

Tags: film, urlop, książki, DVD, telewizja