Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Czytanie potomkowi to czas, który zbliża a oglądanie telewizji oddziela rodziców od dziecka.

Posted on 15/06/2017 7:30am

Choć niemowlę nie czyta, oswajane go z książką, na początku niby-książka, może spowodować, że polubi ją na zawsze. Dzięki książkom z łatwością nauczy się ładnie i poprawnie mówić, będzie ciekawe świata, zdobędzie wyobraźnię, ubogacając swoje życie wewnętrzne.
czytanki dla dzieci
Author: Laurie Sullivan
Source: http://www.flickr.com
Pierwsze książeczki dla dzieci to przeważnie miękkie, zrobione z tworzywa lub tkaniny zabawki. Czasami szeleszczą, czasem mają ogonki, futerka, naciskane miejsca z odgłosami i wiele różnych ciekawostek. Nie są wcale do czytania, ale samodzielna zabawa nimi albo z mamą lub tatą, na ogół jest niezwykle fascynująca. Takie książeczki do tłamszenia mogą więc trafić do rączek już kilkumiesięcznego dziecka. Już roczny bobas umie pokazywać zapamiętane obrazki. Pokaże, gdzie jest piesek, gdzie kotek, gdzie domek itp. na tym etapie sprawdzają się tekturowe książki i składanki. Uczy się przy tym podstawowych słów, bo umiejętność naśladowania mowy i powtarzania usłyszanych sylab już ma. W tym czasie warto też zacząć latorośli czytać. Sensu wierszyków jeszcze nie zrozumie, ale będzie miało wiele radości, gdy mama czy tata będzie recytować. Dobrze przy tym naśladować różnorodne odgłosy, robiąc domowy teatr jednego aktora, bo maluszek nawet, jeśli nie zrozumie słów, będzie zaciekawione tym, co słyszy. Wczesny kontakt z książkami procentuje. Każda książeczka dla dziecka jest bezpieczna. Więcej o akcesoriach dla dzieci, nawet tych najmłodszych: różne zabawki.czytanie z dziećmi
Author: Chris_Parfitt
Source: http://www.flickr.com
Nie ma złych książek i w przeciwieństwie do telewizji nie ma konieczności przeglądania ich treści. Są pewnie bardziej lub mniej edukacyjne, więcej interesujące i mniej, jedne są arcydziełami a drugie nie, ale kontakt z książką nigdy nie będzie dla dziecka niczym złym. Od najwcześniejszego dzieciństwa trzeba też uczyć dzieci szacunku dla książki. Trzeba uczyć, że czym innym jest malowanka, gazeta, czasopismo, a czymś innym książeczka. To od rodziców zależy, czy książka zajmie ważne miejsce na półeczce i w życiu dziecka. Warto dorzucić starań, by była naprawdę ważna. Niemowlę potrzebuje przede wszystkim kontaktu z osobą, a książeczka może być jedynie mediatorem w tym kontakcie i pełnić raczej funkcję zabawki. Więcej o pomocnych akcesoriach i lekturach tu - pozostałe zabawki edukacyjne.

Do pierwszego roku życia dla dziecka sens książeczki nie jest ważna. Będzie miała znaczenie później, gdy maleństwo będzie rozumiało złożony przekaz werbalny. W tym wieku czytanie książek jest co najwyżej pomocne dla rodziców, ponieważ potomek zasypia przy wtórze bezpiecznego głosu rodzica, który czyta. Ale rodzic zamiast czytać może opowiedzieć, co się mu przydarzyło w ciągu dnia albo wymyślać historię, którą dziecko zrozumie. Gdy będzie starsze i słowa nabiorą dla niego znaczenia. Rodzic sam zauważy, co latorośli się podoba i jakich historyjek oczekuje. Bo to rodzice są fachowcami od własnego brzdąca, patrzą co ono lubi a czego nie, co je uspokaja a co pobudza, czego się obawia a co wzbudza zainteresowanie. Czytanie niemowlaczkowi książki to żadne dziwactwo. Jeżeli ten zwyczaj pojawi się wcześnie, szkrab chętnie je przegląda, pokazując paluszkiem obrazki. Ma nawet swoje ukochane tytuły. Żaden ruszający się obraz na ekranie nie zastąpi maluchowi chwili z książeczką.

Tags: dziecko, dzieci, czytanie, dla dziecka