Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Idealna recepta na jesienną chandrę

Posted on 15/10/2022 7:24am

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Przerażające nieco stwierdzenie, z racji iż człowiek wychowany wyłącznie przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Związek? Otóż czytanie niesamowicie wpływa na ludzki rozwój. Telewizja blokuje rozleniwia nasze umysły. Wszystko mamy podane na tacy: scenerię, mimikę. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, którego jesteśmy reżyserem. Sami obsadzamy role i planujemy scenografię. Każdy szczegół wygląda tak, jak zechcemy.
Książka nie zawsze jest rozrywką lekką i przyjemną. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Zdarzenia opowiedziane za pomoc małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku.Zwróćmy jednak uwagę na przedstawicieli najstarszego pokolenia.

Ten artykuł Ci się spodobał? To odwiedź serwis gra na perkusji, a odnajdziesz więcej zbliżonych tematycznie informacji, które także będą fascynujące.

Zauważymy zauważalne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają długie godziny przed telewizorem a tymi, którzy wybierają lekturę.Alternatywą dla książek są audiobooki przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku odgrywa największą rolę, co słuchu. Nie musimy posiadać odpowiedniego światła, okularów oraz wolnych dłoni dowertowania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi skupiać się nasza uwaga. Jazda samochodem w zakorkowanej ulicy, jogging, żmudne zajęcia w trakcie prac domowych – w każdej z tych rutynowych codziennych czynności audiobook sprawdzi się bez zarzutu. Jeżeli poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, interesują nas również dźwięki otoczenia i muzyka, zdecydujmy się na słuchowiska. Malowniczo opracowane słuchowisk zachwyci nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, co książka.Chociaż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi ciekawą propozycję, zwłaszcza dla osób aktywnych i posiadających problem ze znalezieniem wolnego czasu na tradycyjną lekturę.

Tags: muzyka, książka, świat, dźwięki, wyobraźnia