Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jak efektywnie się motywować? Garść praktycznych rad dla studentów, którzy w najbliższych dniach planują zacząć pisać pracę licencjacką

Posted on 22/11/2017 8:08pm

Pisanie pracy dyplomowej, np. licencjackiej, jest zajęciem dość mozolnym, a niekiedy nawet bardzo wyczerpującym, chociaż zapewne znajdą się i tacy studenci, którym owo redagowanie kolejnych części sprawia niemało przyjemności lub nawet frajdy. Jednakże zdecydowana część słuchaczy wolałaby miło spędzać czas na zabawach, a nawet zdarzają się i tacy delikwenci, którzy z nieukrywaną chęcią zlecą wykonanie wspomnianego zadania osobom zamieszczającym stosowne ogłoszenia w internecie.

motywacja do pracy
Source: pixabay.com
Bądź co bądź, większość młodych, najczęściej dwudziestokilkuletnich kobiet oraz panów, musi obligatoryjnie odpowiedzieć na z pozoru łatwe pytanie: jak się zmotywować, żeby skończyć pisać tekst w określonym terminie? Najważniejszą sprawą jest sporządzenie planu. Warto też rozpocząć pracę odpowiednio wcześniej, ponieważ teksty napisane na ostatnią chwilę rzadko można wliczyć do udanych. A dodatkowo, jeżeli określony termin upływa już za kilka tygodni, to wówczas o dużo trudniej skoncentrować się na tworzeniu. Stąd zaraz ustaleniu tematu najlepiej pomalutku zacząć zbierać bibliografię, a także myśleć o przeprowadzeniu obligatoryjnych badań czy testów. Samo pisanie jest czynnością jednostajną, a czasami jeszcze mocno frustrującą. Przekonał się o tym każdy, kto podczas korzystania z Worda albo Excela miał trudności z obsługą tych programów. Stąd równolegle z szukaniem potrzebnych podręczników, warto także poszukiwać szkoleń z zakresu informatyki. Podczas zajęć dokładnie omawiane są takie zagadnienia jak przykładowo praca home office, tworzenie wykresów czy obsługa systemu Windows Home Premium. W ten prosty sposób można poznać arkana obsługi najbardziej popularnych aplikacji i równocześnie podnieść własne kwalifikacje.materiały do pracy
Source: pixabay.com
Najwyższy czas na wymienienie tych najprostszych w realizacji wytycznych. Otóż, przed włączeniem laptopa warto przejść się do cukierni i tam zakupić wyborne ciasto z kremem lub chociażby ulubioną drożdżówkę. Można także oglądnąć w telewizji komedię czy wybrać się na spacer do lasu. Natomiast pozostali wolą posłuchać kojącej nerwy muzyki. Jak z pewnością zdążyliśmy już zorientować się, chyba każdy ma własne sposoby walki z lenistwem i doskonale wie, jak się zmotywować. W istocie wiele osób, w tym także samych studentów, wcale nie uzmysławia sobie tego, że najbardziej skuteczne techniki motywowania w żadnym razie nie pozostają tajemnicą znaną tylko psychologom z dużym doświadczeniem.

Tags: psychologia, czas, termin, zadania, lenistwo