Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jak walczyć z jąkaniem u dziecka?

Posted on 14/03/2019 9:39am

Umiejętność mowy jest jednym z głównych ludzkich nawyków, tak samo jak jąkanie. Nie jest to przypadłość, którą możemy wyleczyć za pomocą środków farmakologicznych, ale przez program leczenia skierowany na zmianę nawyków a także podejścia do problemu.
Początkiem sukcesu jest gotowość i wewnętrzna zgoda do jego rozwiązania.

dziecko
Author: Centrum Komunikacji Gordona,
Source: Centrum Komunikacji Gordona,
Zwalczanie przeciwności oraz stawianie kolejnych kroków w sprawnym sposobie mówienia wymaga przemożnej motywacji. Warto mieć na uwadze, że sama znajomość technik płynnego mówienia, nie rozwikła problemu jąkania. Badacze odkryli, że jąkanie jest spowodowane opóźnieniem neurologicznym w trakcie procesu mówienia, który sprawia, że osoba jest zagmatwana i sama nie wie, co pragnie powiedzieć. Akt mówienia nie jest po prostu ruchem języka, ale wymaga synchronizacji procesów psychicznych i fizycznych. W przypadku osoby, która się jąka, każda sytuacja związana z mówieniem, zakłóca system kontroli emocji, co wywołuje problem. Osoba jąkająca, ma okresy płynności, gdy jej psychika jest ustabilizowana, niestety, wraca do dawnego stanu pod wpływem stresu. Oczywiście, nie możemy ochronić dziecka przed problemami obecnymi w życiu codziennym, jednak możemy je wspierać i pomagać mu w razie ich wystąpienia. Warto także udać się z problemem do fachowca, który doradzi nam właściwy sposób postępowania lub podjęcia terapii. W tym celu wpiszmy w wyszukiwarkę szukane usługi i miasto, np. psycholog dziecięcy na ”.Dziecko, uszy, słuch
Author: Medicover.
Source: Medicover.
Często, kiedy dziecko nie potrafi sprostać zbyt wygórowanym wymaganiom rodziców, staje się lękliwe, co może sprzyjać problemom emocjonalnym i jąkaniu. Dziecko oczekuje przede wszystkim akceptacji, czułości i miłości. Jeśli jest nadmiernie delikatne, nie zniesie zbyt dużej dawki krytycyzmu i zacznie czuć się niemądre.

Jeżeli w mowie naszej pociechy jest coś niepokojącego, to powinniśmy udać się do logopedy. Aby znaleźć fachowca w tej dziedzinie, wpiszmy w wyszukiwarkę stosowne sformułowania, np. „logopeda Poznań integracja-plus”. Ocena mowy dziecka i uspokojenie rodziców, są wtedy czymś wystarczającym, aby uniknąć dalszych kłopotów, a im wcześniej psycholog dokona oceny sytuacji, tym większa szansa ustąpienia zaburzenia.

Tags: dziecko, terapia, jąkanie, psychoterapia

Author: Grzegorz Motriuk