Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jak wygląda postępowanie windykacyjne? Co począć, jak zadzwoni do nas windykator? Jak się zachować?

Posted on 13/03/2019 11:24am

Każdy, kto ma jakieś niespłacone rachunki, niewyrównany debet na koncie bankowym albo inne zaległości płatnicze może oczekiwać, iż w pewnym momencie dostanie telefon od firmy windykacyjnej. Taka rozmowa z windykatorem często jest nieprzyjemna i bardzo często budzi strach i agresywne podejście. Niestety często ludzie zatrudnieni w firmach windykacyjnych wykazują się arogancją, co nie sprzyja rozwiązaniu problemu.

Dług
Author: Christian Schnettelker
Source: http://www.flickr.com
Jeśli dostaniemy telefon od firmy windykacyjnej przede wszystkim trzeba zachować spokój i wymagać od dzwoniącego, by ten dokładnie oraz precyzyjnie wyjaśnił sprawę zadłużenia. Dłużnik ma prawo wiedzieć dokładni o jaką kwotę chodzi i z czego dokładnie ona wynika. Firma windykacyjna musi również przysłać listownie pismo które wzywa nas do zapłaty kwoty zadłużenia z wyjaśnieniem podstawy roszczenia. Jeżeli nie ma wątpliwości co do zasadności roszczenia, należy spokojnie umówić się z windykatorem na termin spłaty. Windykator dość często nalega na jak najbardziej prędką i jednorazową spłatę zaległości, jednakże w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej dłużnika, ma on pełne prawo poprosić o rozłożenie spłaty na kilka rat.

Żeby uniknąć problemów z firmą windykacyjną powinniśmy ustalić rzeczywiście realny termin spłaty należności, z którego dłużnik da radę się wywiązać. Obiecywanie nierealnych terminów spowoduje najpierw ostrzejsze i bardziej nieprzyjemne działania windykatora, a w przypadku dalszej zwłoki w zapłacie należności nawet skierowanie sprawy na drogę sądową i następnie komorniczą. Rzeczowe przedstawienie windykatorowi naszych sposobów uregulowania długu umożliwi na ustalenie warunków spłaty i bezproblemowe zakończenie sprawy w firmie windykacyjnej - więcej tutaj.


Dłużnicy
Author: OTA Photos
Source: http://www.flickr.com
W kontaktach z firmą windykacyjną nie można unikać telefonów i rozmów z windykatorami, ponieważ to przyśpieszy niekorzystną dla nas procedurę sądową oraz komorniczą. Uregulowanie długu w okresie windykacji polubownej dotyczy wyłącznie kwoty głównej oraz ewentualnych odsetek ustawowych, natomiast sąd i komornik na pewno doliczą inne opłaty oraz koszty postępowania, jakie będzie trzeba spłacić.

Warto więc pokonać strach oraz niechęć, i negocjować z windykatorem właściwy dla nas, a nie dla firmy windykacyjnej termin spłaty, żeby jak najprędzej i bez dalszych przykrych zdarzeń zakończyć sprawę. Jeżeli o to nie zadbamy nasza sytuacja może być dość trudna, a przecież nikt nie chciałby trafić na takie coś, jak lista dłużników. Dbajmy więc o to profesjonalnie i we właściwym czasie, ażeby nie było za późno.

Tags: firma, komornik, problem, koszty, windykator