Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jak wygląda rozprawa rozwodowa? Jakie są przeprowadzane czynności? Co jest podczas takiej rozprawy istotne?

Posted on 15/02/2023 8:28am

Sprawa rozwodowa często jest nie lada problemem. To przede wszystkim bardzo niekorzystna sytuacja dla osób biorących rozwód, jednak chyba najbardziej dla dzieci. Sąd w trakcie takiego postępowania powinien ustalić okoliczności rozkładu pożycia i zbadać sytuację małoletnich dzieci. Co warto jeszcze na ten temat wiedzieć?


sprawa rozwodowa
Author: Cordell and Cordell
Source: http://www.flickr.com
Pierwsza z rozpraw najczęściej wyznaczana jest po minięciu paru miesięcy od złożenia pozwu - doczytaj. Jak któraś ze stron będzie podczas rozprawy nadal podtrzymywać powództwo, sąd zorganizuje wstępne przesłuchanie stron. Sąd musi w takim wypadku sprawdzić, czy więzi fizyczne jak i psychiczne, które łączą małżonków faktycznie ustały. Nawet sporadyczne kontakty seksualne małżonków w trakcie postępowania rozwodowego potrafią doprowadzić do odmowy orzeczenia rozwodu, oczywiście za wyjątkiem, kiedy te kontakty zostały wmuszane. Jeżeli chodzi o rozwody, to sąd musi badać także czy między małżonkami ustała więź natury gospodarczej.

Chodzi o to, czy prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe. Ale samo istnienie tego typu więzi nie jest przeszkodą by uzyskać rozwód. Po początkowym przesłuchaniu stron sąd zarządzi postępowanie dowodowe, które ma spowodować stwierdzenie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, a także mogące mieć miejsce orzeczenie o winie któregoś z małżonków. Kiedy w grę wchodzi dobro wspólnych małoletnich dzieci albo małżonkowie nie mają zgody, co do kwestii winy sąd zaczyna przesłuchiwanie świadków. Mogą nimi być osoby niespokrewnione, na przykład sąsiedzi, przyjaciele, lecz także ktoś z rodziny. Jak sąd stwierdzi, że są widoki na przyszłość może skierować strony do mediacji. Takie skierowanie najczęściej ma na celu zjednanie małżonków, natomiast często odnosi się także do rozstrzygnięcia pewnych sporów, przykładowo alimenty czy kontakt z dziećmi.

Sprawdź też:


podział majątku
Author: siti fatimah
Source: http://www.flickr.com
Strona nie musi jednak wyrażać zgodny na takie mediacje.

Sprawdź też inną bazę materiałów przedstawiających omawiany temat - nie obawiaj się - wejście za darmo (https://www.google.com/maps/place/Komornik+S%C4%85dowy+przy+S%C4%85dzie+Rejonowym+w+Ole%C5%9Bnie+Maciej+Rajczyk/@50.876384,18.422856,14z/data=%214m5%213m4%211s0x0:0xb37a1b111e8733bd%218m2%213d50.876384%214d18.4228559?hl=pl), zatem kliknij ten odnośnik.

Celem określenia sytuacji życiowej małoletnich dzieci sąd może zlecić zrobienie wywiadu środowiskowego. Może też skierować rodziców oraz dzieci na wniosek jednej ze stron albo z urzędu do pedagogicznego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego, by określić więzi łączące dzieci z poszczególnym rodzicem. Każdy z rodziców ma możliwość wynająć profesjonalistę, pomocny może okazać się adwokat, w ten sposób sprawa rozwodowa będzie przeprowadzona bardziej profesjonalnie.

Tags: Sąd, małżonkowie, mediacje