Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jaką rolę pełnią książki w życiu wielu ludzi, co zrobić żeby jak najwięcej osób lubiło czytanie

Posted on 02/03/2021 7:44am

Bardzo duża popularność telewizji, a od jakiegoś czasu również smartfonów, tabletów i komputerów spowodowała, że ludzie czytają coraz mniej książek. Niestety spoglądanie w kolorowy ekran będzie łatwiejsze i wymagające znacznie mniej wysiłku niż czytanie, widać to szczególnie wśród młodszych pokoleń, których zmuszenie do wysiłku intelektualnego jest niekiedy dość trudne.


książki
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Następną rzeczą będzie czas, rozrywka elektroniczna jest tak ogromnie wciągająca i pochłaniająca czasowo, że nawet jeśli ktoś miałby ochotę, żeby coś przeczytać, to mu zwyczajnie nie starczy na to czasu. Książki wymagają spokoju i skupienia, jakiego często tak brakuje, dla zdecydowanej większości osób dużo łatwiej jest uruchomić w wolnej chwili grę na smartfonie zamiast przeczytać następną stronę ciekawej lektury. I niestety w ten sposób rośnie pokolenie, jakie nazwać można częściowymi analfabetami, to znaczy ludzi, którzy są obeznani z najnowszymi technologiami, potrafią przejść gry bez najmniejszej wpadki, lecz średnio sobie radzą z elementarnymi rzeczami, jakimi jest zwykłe czytanie.

Na szczęście wiele osób widzi to zjawisko i różnymi sposobami się stara przeciwdziałać temu.

Według Ciebie publikowany materiał jest bardzo interesujący? Jeśli tak, to kliknij też na pomocne wskazówki (http://sklepnumizmatyczny.pl/), które zawierają podobnie absorbujące tematy.

Tu bardzo dużo mogą zrobić opiekunowie, jeżeli oni zaszczepią w dzieciach
książki
Author: Todd Conaway
Source: http://www.flickr.com
miłość do książek, to najczęściej w dorosłych latach te dzieci będą sięgać po różne lektury. I odwrotnie, jeśli w jakiś domach książki nie istnieją, tylko wolne chwile będzie się spędzać przed jakimś ekranem, to raczej będzie niewiele szans na to, że dziecko pójdzie inną drogą i polubi jednak czytanie.


Niestety tutaj przykład będzie szedł z góry, i dzieci w większości przypadków powielają wzorce i zachowania, które wyniosły z domu. Niektórzy sugerują, że zamiłowanie do literatury powinna w dzieciach pielęgnować szkoła. Lecz niestety nauka języka polskiego opiera się na lekturach naprawdę wybitnych, lecz bardzo nudnych dla większości młodych ludzi, więc zupełnie oczywiste jest, że czytanie ich będzie niemiłym obowiązkiem a nie przyjemnością. A czytanie ma być przede wszystkim rozrywką i przyjemnością, bo takie przecież jest zadanie książek w naszym życiu.

Tags: książka, gra, szkoła