Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jakie zadanie ma aktuariusz? W jakiego rodzaju obszarach znajduje zatrudnienie taka osoba? Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie?

Posted on 15/10/2019 7:23am

Prawo jasno definiuje, że każdy zakład ubezpieczeń ma obowiązek powołania aktuariusza. W przypadku ubezpieczeń na życie taki specjalista odpowiada za kalkulację rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, lecz już jak mowa o ubezpieczeniach osobowych czy majątkowych to konieczna jest dodatkowo jego opinia publikowana w sprawozdaniu rocznym.
klienta
Author: HazteOir.org
Source: http://www.flickr.com
Rzeczywiście firmy zatrudniają więcej niż jednego profesjonalistę, a ci najlepsi wysoko wykwalifikowani specjaliści tworzą zespół, który jest zarządzany przez głównego aktuariusza. Aktuariusz jest osobą, jaka zdała egzamin aktuarialny przed Komisją Nadzoru Finansowego, a następnie została zapisana do rejestru aktuariuszy. Taki zawód jest ciągle elitarny, ponieważ w rejestrze który jest prowadzony przez KNF znajduje się wcale nie taka znacząca liczba ekspertów. Pozytywnie zdany egzamin jest podstawą, lecz oprócz tego kandydat na aktuariusza musi posiadać całkowitą zdolność do czynności prawnych, powinien mieszkać na terenie naszego kraju, posiadać skończone wyższe studia - sporo więcej o aktuariuszu.
Nie może być osobą karaną. Kandydaci na aktuariusza muszą odznaczać się wybitnymi zdolnościami analitycznymi, powinni być fachowcami w zakresie matematyki finansowej. Aktuariusz trudni się różnorodnymi kwestiami, tymi bardziej powszechnymi jak kalkulowanie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych lub kalkulacją ryzyka, ale i mniej powszechnymi, lecz bardzo obowiązkowymi, jak wycena opcji. Aktuariusz ma znaczące szanse rozwoju, jest w stanie objąć stanowisko najważniejszego aktuariusza w towarzystwie ubezpieczeniowym, może mu nawet zostać powierzona funkcja członka zarządu - zobacz tu.
Aktuariusz jest w stanie również kontynuować karierę poza branżą ubezpieczeniową wszędzie tam, gdzie najbardziej ważna jest ocena ryzyka finansowego. Najbardziej popularne instytucje to banki, fundusze inwestycyjne czy firmy doradcze. To niezbyt popularny zawód, lecz musimy przyznać, iż fachowcy w tym zakresie są bardzo potrzebni w wielu przedsiębiorstwach i ciężko wyobrazić sobie bez ich pomocy dobrze funkcjonującej określonej instytucji. Stąd również to pewna perspektywa dla osób, jakie preferują przedmioty ścisłe i planują się rozwijać świadcząc ciekawe usługi.

Jeśli szukasz innych danych na prezentowany wątek, to też rzuć okiem na adwokat prawo karne wrocław pokrewne materiały, które podnoszą tę tematykę.

Bycie aktuariuszem aktualnie jest bardzo elitarne i dobrze płatne.

Tags: egzamin, interes, typ