Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jeśli chcesz wyobrazić sobie jak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu, to pooglądaj stare zdjęcia Krakowa i skonfrontuj je z tym jak prezentuje się aktualnie

Posted on 12/07/2018 1:07am

Kraków jest miastem starym, zabytkowym i pięknym. Potwierdzi to niejedna osoba, jaka odwiedziła go choć raz w życiu. Rozliczne atrakcje turystyczne i wyjątkowy klimat powodują, iż Kraków odwiedzają nie tylko Polacy, lecz także podróżnicy z innych krajów.


rynek
Author: Jonas Van den Eynde
Source: http://www.flickr.com
Będąc w tym uroczym mieście nie można zapomnieć o zobaczeniu Wawelu, Rynku Głównego oraz dzielnicy Kazimierz. Wskazane jest, aby pobyć w każdym z tych miejsc nieco więcej czasu i wyobrazić sobie jak to miejsce wyglądało kilkadziesiąt lat temu. Gdy nie potrafimy sobie tego zobrazować możemy pooglądać zdjęcia starego Krakowa, na jakich widnieją te same miejsca, które właśnie odwiedziliśmy.

Niewątpliwie tego typu fotografie będziemy dali rade zobaczyć w muzeach i zbiorach, które są w posiadaniu osób, ciekawych się dziejami tego miejsca. W tym momencie powstają projekty, które mają na celu skonfrontowanie teraźniejszego wyglądu budynków z tym sprzed wieków. Za sprawą tej inicjatywy stare zdjęcia Krakowa będzie mógł zobaczyć każdy zainteresowany. Jest to akcja, która pozwoli przedstawić naszym dzieciom to, jak świat błyskawicznie się rozbudowuje i jak modyfikuje się otoczenie w którym przebywamy.

Wskazane jest, aby popytać seniorów lub kogoś ze starszego pokolenia o zdjęcia starego Krakowa, bowiem niekiedy tacy ludzie lubią kolekcjonować takie pamiątki w starych albumach. Może to być również świetną szansą do pogadania z kimś o przeszłości tego miasta i o tym jak to wyglądało w czasie wojny. Gdy pasjonuje nas tematyka z okresu wojennego warto odwiedzić muzeum, ponieważ tam z całą pewnością znajdziemy zdjęcia starego Krakowa właśnie z tego okresu. Oczywiście każdy z nas ma szansę kupna plakatu albo widokówki, na której widnieje krajobraz tej miejscowości sprzed wielu lat.


Kraków
Author: Harald Groven
Source: http://www.flickr.com
Może być to ciekawym pomysłem na podarek dla osoby, która interesuje się historią i zbiera materiały dotyczące przeszłości. Jeżeli nie wiemy, w którym sklepie stacjonarnym albo kiosku możemy nabyć taki upominek trzeba poszukać tego w sklepach on-line, gdyż tam z pewnością uda nam się wybrać taki, który nas zaintryguje.

Ważne jest to, aby pamiętać co działo się w przeszłości i o jaką Polskę walczyli nasi dziadkowie. Nie ma nic gorszego niż naród, który zapomina o swojej historii , a także nie utożsami się z nią. Nie możemy pozostać obojętni na los, jaki spotkał ludzi kilkadziesiąt lat temu.

Tags: pocztówki, klimat, upominek, wojna, widokówki