Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Karmienie piersią a używanie współczesnych wynalazków -przekonaj się co jest lepsze?

Posted on 18/06/2022 5:46pm

Od pewnego czasu, w odpowiedzi na pojawienie się nowych trendów dotyczących wychowywania dziecka, niezwykle dyskusyjnym tematem jest karmienie piersią. Czynność ta towarzyszy matkom od tysięcy lat, ale to właśnie we współczesnych czasach prowadzi się bardzo wiele dyskusji dotyczących tego, w jaki sposób, jak długo oraz gdzie powinno się, a gdzie bezwzględnie nie należy karmić piersią naszego malucha.


dziecko, niemowlę
Author: Shannon
Source: http://www.flickr.com
Trudno zaprzeczyć, iż matczyne mleko jest niezmiernie wartościowe dla niemowlęcia, dostarcza mu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, a dodatkowo buduje jego system odporności. Istnieje bardzo wiele badań naukowych, które jednogłośnie potwierdzają znaczenie karmienia piersią dla późniejszego rozwoju i zdrowia (zobacz również - gabinet podologiczny zabrze) dziecka. To właśnie ze względu na tego typu odkrycia obecny świat stara się jak najbardziej odpowiedzieć na potrzeby młodych matek. Coraz częściej pracodawcy umożliwiają kobietom, które nie interesuje laktator ręczny, organizowanie sobie co parę godzin przerwy od pracy w celu nakarmienia dziecka, o czym możesz przeczytać- zobacz info. Różnego typu miejsca publiczne takie jak stacje benzynowe, restauracje czy nawet baseny wydzielają specjalne pomieszczenie, w którym kobieta może w odosobnieniu i spokoju usiąść i zaspokoić głód swojego dziecka. Nowoczesne wychowanie oraz tak zwane rodzicielstwo bliskości duży nacisk kładzie na to, iż ich zdaniem smoczki dla dzieci niekorzystnie wpływają na kształtowanie ich uzębienia. Osoby wyznające ten nurt sugerują, aby zaspokajać wewnętrzną potrzebę ssania dziecka właśnie przystawiając je na chwilę do piersi. Jeśli w danej sytuacji nie jest ono głodne, po prostu po paru minutach przestanie ssać i się wyciszy.


Niemowlak ze swoją siostrą
Author: Haylee Sherwood
Source: http://www.flickr.com
Co wobec tego powinny zrobić matki, które nie mogą codziennie co parę godzin karmić swojego malucha? Na pewno nie powinno nas to stresować. Jeśli nasza praca lub tryb życia nie , to nie znaczy, że jesteśmy złymi matkami. Wszystko jest kwestią tylko naszego podejścia. Prawda jest taka, że dzisiejsza technologia wychodzi nam naprzeciw, i to właśnie po to został stworzony laktator ręczny, żebyśmy mogły na spokojnie przygotować dziecku pokarm na czas kiedy akurat będzie ono np. tylko pod opieką babci, bo my będziemy pracować. Jeśli chodzi zaś o wspomniane smoczki dla dzieci, to badania z nimi związane są bardzo podzielone. Nie da się jednoznacznie określić jaki wpływ ma ssanie smoczka na przyszły zgryz dziecka, dlatego w tym temacie musimy kierować się naszym instynktem. Jeżeli boimy się używać smoczków i mamy możliwość zastępowania go piersią, wówczas powinnyśmy z tego skorzystać. Jeśli natomiast uważamy, że nasze dziecko po prostu potrzebuje prawdziwego smoczka, bo on go najlepiej wycisza, to się na niego zdecydujmy.


Należy pamiętać, iż niezależnie od tego, co doradzają kolorowe magazyny i poradniki dla matek, to kobieta wie najlepiej co jest dobre dla jej dziecka. Kwestia, czy karmimy swojego malucha piersią, czy też podajemy mu mleko z butelki w żaden sposób nie decyduje o tym, czy jesteśmy lepszymi czy gorszymi rodzicami. Jest to nasza osobista decyzja, do której mamy całkowite prawo i to tym powinnyśmy się kierować.

Tags: czas, prawo, piersi, maluch