Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Kiedy przyda się pomoc radcy prawnego? Jak wygląda zakres jego obowiązków? W czym może nam pomóc tego typu osoba?

Posted on 29/01/2019 5:21pm

Każdemu czasem przydarzają się tego typu sytuacje w życiu, że jest zmuszony skorzystać z pomocy prawnej. Sami z reguły nie orientujemy się w zawiłych przepisach, które najlepiej gdyby sprawdził ktoś ze znajomością prawa. Często w tego typu sytuacjach wystarczy zwrócić się o pomoc do radcy prawnego. Kiedy opłaca się z tego typu pomocy skorzystać? W jakiego rodzaju kwestiach może pomóc nam taki specjalista?


Radca prawny
radca prawny
Author: The Orkla Group
Source: http://www.flickr.com
to taki profesjonalny pełnomocnik - więcej info. Zakres jego wiedzy prawniczej pozwala na reprezentowanie nas w toczących się postępowaniach sądowych oraz w urzędach. Może być też pomocny kiedy musimy napisać sądowe pismo takie jak pozew lub apelację. Będzie również mógł dla nas sporządzić innego rodzaju dokumenty chociażby takie jak wzory umów. Nie może on być natomiast obrońcą kiedy chodzi o sprawy karne i to jest przede wszystkim główną różnicą między radcą prawnym a adwokatem (zobacz serwis www). Kolejną kluczową różnicą jest to, iż radca prawny może być zatrudniony na etat w firmie jak również mieć swoją działalność. Natomiast prawnik nie może pracować na umowę o pracę. Dlatego jeśli chcemy zatrudnić adwokata, który będzie pracował głównie dla nas, to można zatrudnić właśnie radcę prawnego.
prawo
Author: controlarms
Source: www.flickr.com

Z pomocy takiego specjalisty wskazane jest skorzystać w momencie kiedy mamy do czynienia z dość trudną pod względem prawnym sprawą. (Adwokat we Wrocławiu) Niektórym wydaje się, iż tego typu usługi są drogie, jednak trzeba popatrzeć na to pod innym kątem. Często bowiem kiedy nie skorzystamy z takiego wsparcia możemy ponieść znacznie większe koszty.
Rzecz w tym, że nasz rodzimy system prawny to nie nic prostego do zrozumienia dla niezorientowanej w temacie osoby. Ktoś, kto się tym nie zajmuje na co dzień może mieć duży problem żeby wiedzieć o co chodzi. Dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty. A już na pewno musimy z niej skorzystać kiedy składa się skargę konstytucyjną albo też trzeba odpowiadać przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

By radca prawny mógł nas reprezentować w takich sytuacjach trzeba wystawić konkretne pełnomocnictwo. Może to być pełnomocnictwo, rodzajowe, lub też w sprawie jednego danego postępowania. To my podejmujemy decyzję. Gdy nie zatrudniliśmy takiej osoby na etacie, to musimy pamiętać aby zawarta została umowa dotycząca zastępstwa prawnego. W tego typu dokumencie powinien znaleźć się zakres obowiązków jak też wysokość wynagrodzenia. Należy tego dopilnować.

Tags: przepisy, prawnik, pełnomocnictwo