Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Kierunki studiów – w jaki sposób je zdecydować?

Posted on 05/02/2018 9:44am

Wybór drogi życiowej nie jest z reguły łatwy. Najczęściej jest on sporym dylematem. W okolicach matury to główny temat rozmów pomiędzy młodymi osobami. Wszyscy oni myślą nad tym, co robić, na czym się koncentrować, jak zaplanować swoje przyszłe życie. Jak dotąd dużym zainteresowaniem cieszyły się szkoły wyższe i dlatego większość osób w związku z tym wybierała się na studia. Sądziło się, że są one przepustką do kariery, światłej przyszłości i bardzo dobrej posady. Obecnie już patrzy się na to jednak inaczej. Młodzi ludzie zauważyli, że same studia dają żadnej gwarancji, a nierzadko można sobie poradzić doskonale i bez nich.

studia
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Przecież czas, który przeznaczylibyśmy na uczelniane wykłady czy ćwiczenia, można przeznaczyć na zdobywanie pożytecznego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie się w inny sposób. W ten sposób mając 24 czy 25 lat można mieć już pewny zawód i mieć pojęcie na temat tego, co chcemy robić i w jakim iść dalej kierunku. Natomiast studenci nierzadko, opuszczając uczelnię, nie mają niestety większego pojęcia co dalej robić, gdzie się skierować i na czym skoncentrować - Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii.

Jeśli jednak postanowimy iść na studia, nie jest łatwy również sam wybór kierunku, który wartałoby wybrać. Powinien być on zgodny z predyspozycjami, zdolnościami i zainteresowaniami danej osoby. Jeżeli lubi ona chociażby matematykę, powinna skierować swoje kroki w kierunku politechniki. Jeżeli z kolei przepada za podróżami, dobrym pomysłem może być turystyka i rekreacja.Rzecz jasna wiele się dziś mówi o mniej bądź bardziej przyszłościowych studiach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież zarówno takie, po jakich łatwiej jest dostać pracę, gdyż gwarantują nabycie konkretnych umiejętności oraz takie, po których ciężej dostać pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest na ogół bardzo płynna i mało wyspecjalizowana, stąd też absolwenci nierzadko zupełnie nie wiedzą, gdzie skierować swoje kroki po zakończeniu studiów. Jak więc wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można kierować się racjonalnym myśleniem, można sercem i upodobaniami, ale można spróbować również znaleźć złoty środek. Coraz więcej osób też decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, ponieważ mają wówczas więcej możliwości i większe szanse na otrzymanie wymarzonego zatrudnienia - polecana oferta.

Tags: studia, politechnika, zawód, kierunek, zatrudnienie