Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Leasing samochodów - czym jest i w jakiej sytuacji jest bardziej opłacalny od kredytu

Posted on 21/06/2018 12:00am

Leasing jest to metoda finansowania, za pomocą której nie istnieje potrzeba angażowania dużych kosztów własnych. Cały proces wygląda tak, że leasingodawca nabywa przedmiot, który zaoferuje leasingobiorcom. Klient używa danej rzeczy, płacąc miesięcznie opłaty.
patent
Author: Freebird
Source: http://www.flickr.com


rachunek
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com


firma
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com


Należy podkreślić, że właścicielem pozostaje leasingodawca, natomiast klient (polecana strona) niejako wypożycza dany środek. Co można wziąć w leasing? Między innymi samochody, różnego rodzaju maszyny, komputery czy taśmy produkcyjne.


Stosowane są dwa typy leasingu, jest to leasing operacyjny oraz finansowy. Różnica polega między innymi na tym, że VAT w typie operacyjnym zostaje doliczony do spłacanych rat, natomiast w finansowym należy opłacić do wraz z pierwszą ratą. Prócz tego leasing finansowy ułatwia nam wykup środka na stałe, gdyż opłacają ostatnią ratę, od razu stajemy się właścicielem. W rodzaju operacyjnym bowiem cały proces jest zależny od tego, jak długi jest okres wykupu i stawka amortyzacji. Skoro klient towarzystwa leasingowego płaci raty leasingu, nasuwa się pytanie, z jakich powodów wybiera taką formę, zamiast podjęcia kredytu, gdyż wtedy to klient (czytaj resztę pod adresem) staje się właścicielem danego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Przede wszystkim kredyt generuje o wiele więcej formalności. Jednocześnie pewne firmy nie mogą zaciągnąć pożyczki, wówczas leasing jest idealną opcją. Leasing bywa także bardziej opłacalny dla firmy, ponieważ traktowany jest jako usługa, dzięki czemu zdolność kredytowa firm nie jest obniżana, a wypożyczone przedmioty nie są traktowane jako majątek działalności. Należy pamiętać, że zaciągając kredyt musimy dostarczyć mnóstwo dokumentów, jakie będzie wymagać od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie chcą, aby działalność była prowadzona przez narzucony czas, nie ma więc w tym przypadku żadnych ograniczeń. Dodatkowo firma nie musi pisać biznes planu. Nie ma również nadprogramowych zabezpieczeń, gdyż wypożyczane dobro jest samo w sobie zabezpieczeniem. Dodatkowo klient może zdecydować, czy lepsze są dla niego niższe raty, a następnie większa cena wykupu danej rzeczy, czy odwrotnie. Dowolność jest dużym ułatwieniem. Gdy zaciągamy kredyt mamy o wiele mniejsze pole do jakichkolwiek negocjacji. Aktualnie niemal wszystkich leasingobiorców można znaleźć w Internecie, nieistotne czy interesuje nas leasing Warszawa, Poznań, czy leasing Gdańsk.
Wybór ofert jest bardzo szeroki.


Rzecz jasna zarówno przed zaciągnięciem kredytu, jak i zdecydowaniem się na leasing należy dokładnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić jaka forma jest dla naszej firmy najbardziej korzystna. Przemyślenie wszystkich wad i zalet jest bardzo ważne.

Tags: dokument, firma, pomoc, właściciel, dług