Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Meblujemy pomieszczenie na żłobek

Posted on 14/02/2023 6:28pm

Jednostka, jaka zajmuje się opieką nad dziećmi wcale nie musi być przedszkolem. Nie pozyskawszy statusu przedszkola, nie można jednak ubiegać się o dotacje samorządowe, które ustalone są na wysokości 75% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. Żeby prowadzić przedszkole należy spełnić szereg restrykcyjnych wymagań, dotyczących lokalu i jego ekwipunku.


Wyposażenie przedszkoli meble w przedszkolach podlegają inspekcji pracownika PIS. Winny mieć certyfikaty oraz atesty zgodności z Polskimi Normami. Dotyczy to mebli kupionych po 1997 roku, ale także muszą być dopasowane do reguł ergonomii. Znaczy to, iż każde dziecko powinno mieć zmierzoną wielkość ciała, na podstawie której określa się rodzaj mebli dostosowany do danego malucha. Przedszkolak nie powinien siedzieć zbyt wysoko, ani także za nisko. Zbyt niskie krzesła dziecięce powodują, że dziecko garbi się, nadmiernie duże, że nie ma odpowiedniego podparcia dla pleców, natomiast jego stopy nie opierają się o posadzkę, co obciąża mały kręgosłup ().
nowoczesne przestronne wnętrze przedszkola
Author: Wim Hanenberg.
Source: DuPont
Jeśli zamyślamy otworzyć kilka grup przedszkolnych, wiekowo zróżnicowanych, musimy kupić zestawy krzeseł a także stolików, blatów roboczych dopasowanych do indywidualnych wymagań dzieci. Istotne jest także, aby meble do szatni wykonane były solidnie, a przede wszystkim, ażeby nie miały wystających części, ani ostrych krańców, jakie zagrażałyby zdrowiu dzieci. Meble muszą być stateczne, ale przy tym niezbyt ciężkie – przedszkolak często sam będzie musiał sobie z nimi poradzić.
Musimy zauważyć, iż wszelkie prace polegające na urządzaniu wnętrza, mocowaniu szafek, wieszaniu półek, warto zlecić zawodowcowi. Pewność, że żadne krzesło mata pod krzesło przeźroczysta nie rozleci się pod maluchem, żadna półka nie spadnie mu na głowę, o wiele upraszcza pracę – pozwala myśleć nie o bezpieczeństwie dziecka, tylko o przedmiocie zajęć. Zobacz także .


Dla rodziców oddających swoje dziecko do niepublicznego przedszkola ważne jest, ażeby w zamian za nieco wyższe czesne niż w placówce państwowej, uzyskać np. lepszą propozycję edukacyjną, smaczniejsze posiłki, a także miłe, przytulne wnętrza, do jakich nie trzeba będzie codziennie „zaciągać” uprzedzone dziecko. Bajkowe wnętrza, kolorowe szafki – to wszystko łatwo uzyskać, bez ponoszenia wysokich kosztów. Starczy odrobina pomysłowości i trochę czasu, by sprawić, że pokoiki przedszkolne, toalety a także korytarze będą zachwycały nie jedynie maluchy.

Tags: dziecko, edukacja, praca, Placówka