Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Nadchodzi koniec kwietnia, nie zapomnij wysłać PIT-a

Posted on 21/06/2018 9:37pm

Pierwszy kwartał każdego roku w Polsce to moment, kiedy większość ludzi powinno powoli zacząć dokonywanie rozliczeń podatkowych. Bowiem każda osoba, która w ubiegłym roku uzyskała jakiekolwiek dochody, musi z nich się zadeklarować w urzędzie skarbowym. Wówczas potrzebujemy uzupełnić właściwy formularz, który wybieramy w rozróżnieniu od tego, jakiego typu było źródło otrzymanych dochodów. Mnóstwo osób wypełnia druk numer 37, stworzony dla osób zatrudnionych na umowę o prace, oraz emerytów. Oto kilka sposobów na szybkie uporanie się z tym zadaniem.


Jeżeli mamy najprostszy komputer, oraz umiejętność jego używania, możemy zaaplikować sobie tam program PIT 2016. Tego typu aplikację można pobrać za darmo w internecie, lub odszukać na płycie, będącej gratisem do specjalnego wydania gazety ekonomicznej- . Po instalacji, powinniśmy założyć własne konto, w którym zawrzemy wszelkie swoje dane. Po czym, powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj formularza, który chcemy wypełnić. Zazwyczaj będzie to taki z numerem 37. Następnie będziemy musieli wprowadzić wszystkie potrzebne tam dane, które skopiujemy z dokumentu który dostaliśmy od swojego pracodawcy. Jeśli program pit 2016 nie wypełni nam tego z góry, można również samodzielnie wytypować fundacje, na którą oddany będzie nasz 1 % podatku. Potem musimy już jedynie zweryfikować poprawność wprowadzonych danych i wydrukować dokument.


Obliczanie podatków
Author: Dave Dugdale
Source: http://www.flickr.com
Od paru lat w Polsce istnieje także możliwość żeby rozliczyć nasz PIT online. Jeżeli pragniemy tego dokonać, pierw trzeba zaopatrzyć się w znak elektroniczny, w tym celu trzeba złożyć go w swoim urzędzie, a także posiadać odpowiedni tablet do swojego komputera. Jeśli nie mamy takich opcji, inną formą naszego podpisu, będzie wprowadzenie w odpowiednim miejscu dokładnej kwoty naszego dochodu, rozliczanego w roku poprzednim. Aby rozliczyć PIT online, pierw trzeba pobrać a także zainstalować na komputerze odpowiedni program, znajdujący się na oficjalnej stronie urzędu podatkowego. Potem musimy stworzyć własne konto, po czym postępować identycznie, jak w momencie używania programu z akapitu wcześniejszego. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem pit online. Tutaj jednak nic nie musimy drukować, ukończony formularz bowiem przesyłamy drogą elektroniczną.


Każda persona, zatrudniona i generująca przychody, powinna pamiętać, aby do końca kwietnia każdego roku, rozliczyć swój podatek. Można zrobić to używając specjalnego programu, a następnie wydrukować i wysłać pocztą. Poza tym możemy również wypełnić PIT online, korzystając z własnego podpisu elektronicznego.

Tags: sieci, konto, formularz