Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Najnowsze technologie zapewniają lepsze i bardziej bezpieczne życie, szczególnie te wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste są tego najlepszym przykładem

Posted on 21/06/2018 8:02pm

W niektórych momentach nieodzowne są specyficzne warunki. Weźmy prosty przykład: lodówka. Co by było, jakby nam się nagle popsuła? No tak kłopot, ponieważ wiele produktów, które w niej przechowujemy wymagają właśnie specjalistycznych warunków, które zapewniają specjalne parametry, zwłaszcza temperatura. Jeszcze bardziej specyficzne warunki są konieczne w przypadku przewożenia ludzkich organów lub przechowywania próbek biologicznych. Osobom się tym trudzącym znane są takie pojęcia, jak ultrazamrażarki, NIR lub ciekły azot w kriobiologii.
badania w laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
Ciekły azot znajduje się w 78% w atmosferze. W celach handlowych tworzy się go w kriogenicznych Jednostkach Rozdziału. To tam właśnie powietrze atmosferyczne jest czyszczone i schładzane w celu skroplenia. W tym procesie konkretne gazy są odseparowywane w czasie destylacji frakcyjnej w kriogenicznych wartościach temperatury. Ciekły azot wymaga specjalistycznych warunków – jest więc przechowywany i transportowany w specjalistycznych, izolowanych próżniowo zbiornikach a także cysternach w temperaturach o przedziale od minus 196 stopni do minus 155 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędne są specjalne ultrazamrażarki.

praca nad próbkami biologicznymi
Author: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Source: http://www.flickr.com
Kriobiologia to dziedzina badawcza, jaka wykorzystuje bogactwo biologii i fizyki. Jest to bardzo precyzyjna nauka odnosząca się do warunków, w jakich ma miejsce krioprezerwacja życia i funkcji biologicznych w ekstremalnie niskich wartościach temperaturowych (dochodzących do minus 196 stopni Celsjusza). Kriobiologia laboratoryjna polega na zamrażaniu w ciekłym azocie preparatów biologicznych (komórki, tkanki) w różnych torebkach, fiolkach, jakie umieszczamy w systemach butlowych oraz przeznaczonych do takich zadań zamrażarkach kriogenicznych.

Wspierane one są ponadto nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, a także niezwykle nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Oba te ulepszenia zwiększają system mrożenia jednocześnie zwiększając jakość i bezpieczeństwo zamrożonego materiału biologicznego. Krioprezerwacje z dobrym skutkiem wykorzystuje się w instytucjach badawczych, bankach krwiodawstwa, laboratoriach in-vitro, bankach nasienia czy innych bankach roślin czy komórek macierzystych. Więcej informacji na temat NIR i pozostałych specyficznych pojęć można zobaczyć na stronie .



Spora różnorodność technicznych rozwiązań w dziedzinie mrożenia próbek biologicznych, zwłaszcza w ciekłym azocie, odgrywa niezwykle istotną rolę. Podnosi to i usprawnia pracę laboratoryjną biotechnologów, jednocześnie zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne zapewniają całkowitą dbałość o bezpieczeństwo przechowywania zamrożonych próbek. To niezwykle ważne w takich działaniach – pełne bezpieczeństwo i najbardziej nowoczesne technologie.