Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Najpopularniejsze metody wyceny przedsiębiorstw w obecnych czasach

Posted on 16/08/2018 7:19am

Wycena przedsiębiorstw jest to pewien proces, który polega na wyznaczeniu wartości firmy, instytucji albo przedsiębiorstwa w jednostkach pieniężnych. Dziś wycenę przedsiębiorstw można wykonać na kilka różnych sposobów, warto zaznajomić się z najbardziej popularnymi.


wycena przedsiębiorstwa
Author: KOMUnews
Source: http://www.flickr.com
Pierwszą stosowaną metodą wyceny przedsiębiorstw jest metoda DCF, jaka zwana jest metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych. W tej metodzie szacuje się przyszłe zyski realne do uzyskania przez daną firmę lub przedsiębiorstwo, natomiast w następnej kolejności plony te sprowadza się do ich wartości obecnej, mówiąc inaczej są one zdyskontowane według określonego, odpowiedniego współczynnika. Po późniejszym zsumowaniu zdyskontowanych zysków firmy bądź przedsiębiorstwa można dostać wartość firmy.

Następną nierzadko wykorzystywaną metodą powiązaną z wyceną przedsiębiorstw jest metoda porównawcza. W tej procedurze wartość danej firmy jest wyznaczana za pośrednictwem skonfrontowania jej z innymi firmami rejestrowanymi na giełdzie, jakie funkcjonują w analogicznej branży. Przypuszczalne jest oszacowanie wartości firmy też na podstawie transakcji sprzedaży lub kupna podobnych firm działających w branży.

W czasie wyceny - www.rezerwy24.pl/wycena_instrumentow_pochodnych_opcji - przedsiębiorstw wykorzystuje się też metody opcyjne i dochodowe. Metody (modele) opcyjne są wykorzystywane w czasie wyceny rozlicznego typu aktywów, na przykład opcji sprzedaży bądź też kupna, wykorzystują one sporo wieloaspektowych narzędzi matematycznych. Metody dochodowe są z kolei uważane za najbardziej wiarygodne i uniwersalne jeżeli chodzi o najlepszą wycenę realnej wartości firmy, wobec tego są one niesłychanie często użytkowane.


spotkanie informacyjne w firmie
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com
Podczas zastosowania tej metody bierze się pod uwagę zarówno wartość firmy z uzyskiwanym dochodem, jak także wolne przepływy pieniężne przedsiębiorstwa, inaczej tak zwane cash-flow. Dobranie odpowiedniego rodzaju wyceny (rezerwy24.pl/oferta_wyceny_rezerw_aktuarialnych) firmy albo przedsiębiorstwa jest zależne od wielu czynników, między innymi od celu, dla jakiego realizowana jest ta wycena. Dodatkowo bierze się pod uwagę też stan gospodarki lub dostępność danych - wejdź tu.

Tags: zysk, metoda