Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Prawo pracy – co należy wiedzieć, podpisując umowę o pracę?

Posted on 19/04/2020 7:43am

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy posiadają konkretne obowiązki, które wynikają z obowiązującego w naszym kraju kodeksu pracy. Każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę ma ściśle określony czas pracy. Wynosi on osiem godzin każdego dnia, co daje czterdzieści godzin przez cały tydzień. Jeżeli po ośmiu godzinach pracownik musi nadal być obecna w pracy, pojawią się nadgodziny.


kodeks pracy
Author: photologue_np
Source: http://www.flickr.com
Zgodnie z kodeksem pracy za nadgodziny pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi wolnego dnia bądź wypłacić pieniądze za nadgodziny. Reguły wynagradzania bądź udzielania dni wolnych za pracę poza ustawowymi godzinami pracy także określa kodeks pracy (Media IT). Osoby , które są zatrudnione, które zamierzają skorzystać z pomocy lekarskiej w państwowych przychodniach czy innych placówkach medycznych nie muszą już mieć ze sobą dokumentu, który poświadcza, że mają prawo do skorzystania z pomocy lekarza. Jeszcze jakiś czas temu dowodem ubezpieczenia była legitymacja ubezpieczeniowa.

Istnieje oryginalna strona (http://www.komornikolesno.pl/), na której znajdziesz interesujące informacje, które warto sprawdzić. Odwiedź ją tutaj.

Stosowana kiedyś legitymacja ubezpieczeniowa została zastąpiona elektroniczną weryfikacją uprawnień osób korzystających z pomocy medycznej, czyli dobrze sprawdzającym się systemem eWUŚ (jak wygląda legitymacja ubezpieczeniowa).


VAT
Author: Jeff Djevdet
Source: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje w Polsce podatek od usług oraz towarów który określa się potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, po naszym wejściu do Unii Europejskiej pojawiła się konieczność zmiany o tym podatku. Najmniejsza stawka podatku VAT wynosi 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 w naszym kraju najniższą obowiązującą stawką jest 23%. Konkretne towary i usługi są objęte mniejszymi stawkami. Stawki te to obecnie 5 oraz 8 %. Pięcioprocentowy podatek VAT naliczany jest na przykład na artykuły przeznaczone do jedzenia , a także na książki. W każdym państwie , które jest członkiem Unii Europejskiej obowiązują odmienne stawki tego podatku. Najwyższe stawki obowiązują na Węgrzech. W lipcu 2015 roku wprowadzony zmiany w podatku VAT.

Przedstawiana tutaj problematyka jest dla Ciebie użyteczna? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu adwokat Zabrze, który opisuje zbliżone zagadnienia.

W związku z tymi zmianami dodany został załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wprowadzony załącznik numer 11 do ustawy o VAT obejmuje wykaz towarów, które objęte zostały odwrotnym mechanizmem obciążenia w podatku VAT. Na liście tej umieszczono między innymi sprzęt elektroniczny (o czym mówi załącznik nr 11 do ustawy o vat). Od 1 lipca 2015 roku zwolennicy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier zobowiązani się poinformować o dokonanych transakcjach.

Tags: przepisy, praca, VAT