Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Problemy i bolączki, które spotykają będący w sporym kryzysie rynek księgarski.

Posted on 15/06/2017 7:30am

Jedną z najbardziej znanych form rozrywki jest literatura, ludzie od wieków traktowali książki jako świetną formę spędzania wolnego czasu. Lecz książki to również ogromna wiedza, na ich stronach spisano dużą część wiedzy, jaką posiadła przez minione lata ludzkość. Wydawać by się mogło, że literaturze nic nie będzie w stanie zagrozić, lecz niestety minione lata sprawiły że jest zupełnie inaczej. Przynajmniej w naszym kraju, bo jednak nasi sąsiedzi jakoś sobie radzą i tam kryzysu na rynku wydawniczym nie widać.
regał z książkami
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
W Polsce na gwałtowne przyhamowanie czytania wpłynęło parę czynników. Pierwszym z nich jest internet i technologie komputerowe, jakie od kilku lat są wszędzie dookoła. Ludzie szybko zobaczyli, że przed mniejszym lub większym ekranem czas spędza się znacznie wygodniej, niż nad kartkami książki, no i nie będzie to wymagać aż tyle starania. Poza tym upowszechniły się najróżniejsze czytniki książek, czyli niewielkie sprzęty, na których można w cyfrowej postaci przechowywać setki pozycji i w wolnym czasie je czytać. Ale równocześnie w sieci zaczęły się pojawiać pirackie pliki z książkami, i duża część z tych, którzy dalej czytają książki, ale na czytnikach, nic za nie nie zamierza płacić. Przyczynia się to do upadku wielu niewielkich firm wydawniczych, które przez taki proceder nic nie zarabiają. Tu interesujące i legalne przykłady: zobacz ciekawe przykłady.księgarnia
Author: morebyless
Source: http://www.flickr.com
Sporo do kryzysu na czytelniczym rynku przyczyniły się niedociągnięcia naszych ustawodawców. Środowisko księgarskie od dawna proponuje wprowadzenie sztywnych cen, dzięki nim każda mała osiedlowa księgarnia dałaby radę rywalizować z dużymi sprzedawcami. Jednak w chwili obecnej tak nie jest, i niewielkie, czasami kilkuosobowe księgarnie nie mogą rywalizować z największymi graczami na rynku i internetową sprzedażą, i po prostu bankrutują. Tym sposobem kurczy się dostępność wielu oryginalnych pozycji, jakimi wielkie sieci nie są zainteresowane, gdyż niewiele by mogły na nich zarobić, a małe księgarnie ich nie mogą sprzedawać, bo ich zwyczajnie nie ma. Na pewno na czytelnictwo w Polsce mają wpływ także zarobki, które są zbyt niskie w porównaniu z cenami książek, i wielu ludzi po prostu nie będzie stać na regularne odwiedzanie księgarni. Można też szukać promocji - e-book podręczniki akademickie.

Tags: wydawnictwa, księgarnia, Czytelnictwo, czytniki