Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Retinopatia cukrzycowa – w jaki sposób właściwie leczyć schorzenie, aby nie doprowadzić do ślepoty?

Posted on 30/07/2017 10:37am

Zdrowie to wartość, o którą musimy się troszczyć bez względu na wiek. Jednak nie za każdym razem można ustrzec się chorób, choć prowadzilibyśmy jak tako zdrowy tryb życia i pamiętalibyśmy o regularnej aktywności sportowej.


Jedną z dolegliwości, które mogą zaprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, jest retinopatia cukrzycowa. Jej fundamentalnym źródłem jest cukrzyca, przez którą może nawet dojść do ślepoty, toteż jak najwcześniej należy zacząć leczenie - wejdź -, by w jak największym stopniu zminimalizować to ryzyko.

oko
Author: Eivind Sorgenfryd
Source: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, co to jest retinopatia cukrzycowa- http://optegra.com.pl/Zabiegi/Choroby-oczu/Retinopatia-cukrzycowa/Retinopatia-cukrzycowa/. To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, których funkcją jest odżywianie siatkówki. Przez wynikłe uszkodzenia w gałce ocznej tworzą się wylewy, które mogą być przyczyną wspomnianej ślepoty. Jak rozpoznać przypadłość? Jeśli spostrzeżesz ciemniejszą plamkę w polu twojego widzenia, możliwe, że powstał wylew krwi. Jest bezbolesny, dlatego nie musisz czuć żadnych dolegliwości, szczególnie, że wylew może się wchłonąć oraz w związku z tym niebawem będziesz znowu dobrze widzieć. Jednak nie można bagatelizować niniejszego zdarzenia, ponieważ retinopatia może prowadzić do zupełnej utraty wzroku. Początkowo gorzej widzimy w ciemności, następnie mamy nieostre widzenie także w jasnych pomieszczeniach. Jeżeli i w twoim przypadku była rozpoznana retinopatia cukrzycowa, leczenie może ustrzec cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie przypadłości. Niewielkie zmiany dają nadzieję na naprawdę dobre efekty leczenia, ponieważ nie pozwalamy na pojawienie się poważniejszych dolegliwości. Odróżnia się parę rodzajów retinopatii i zależnie od jej typu trzeba podjąć należyte leczenie.


W niektórych przypadkach musimy tylko systematycznie badać wzrok, w innych z kolei niezbędne będzie leczenie laserowe, jakie przystopuje postęp choroby i pozwoli oszczędzić wzrok. Czasem również przeprowadza się witrektomię, czyli usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z którą ciężko jest walczyć, ponieważ żaden z zabiegów nie przywraca pełnej ostrości wzroku. Jednakże nie można się poddawać, lecz wszcząć leczenie, by jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem i nie dopuścić do rozwoju dolegliwości, jaka może zdecydowanie uprzykrzyć nam życie.

Tags: wzrok, dolegliwości, cukrzyca, ból, schorzenie