Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Rezultaty odradzania się gmin żydowskich

Posted on 04/04/2018 4:46pm

Polska jak wszystkim wiadomo była przez długi czas państwem wyrozumiałości religijnej. Brzmi to niczym baśń, zważywszy, obyczaje na stadionach piłkarskich. Ongiś tak było. Czy to oznacza iż jesteśmy nietolerancyjni? Nie, aczkolwiek istnieje taki ruch w naszej kulturze. Jak temu przeciwstawiać się? Odpowiedź jest prosta - edukacja. Przyczyną negatywnych postępowań jest niewiedza. Niestety, nie jest to takie łatwe.


nauka
Author: Luis Vidal
Source: http://www.flickr.com
Na szczęście po 1989 r. sytuacja pomału się zmienia. Przyczyn niechybnie jest wiele; otwarcie na świat, możność jeżdżenia po świecie bez dużych kłopotów - wystarczy dowód albo paszport wyjąć z szuflady, do tego należyte środki i już. Inną przyczyną tego że stajemy się bardziej tolerancyjni jest odradzanie się istniejących u nas niegdyś gmin. Przykładem może być Gmina Żydowska (zapraszamy na stronę). Po przyznać to trzeba trudnych doświadczeniach XX wieku, odradzają się gminy żydowskie. Do świadomości naszej powraca ważki utracony aspekt naszego życia. Ważnym czynnikiem w tym trudnym procesie jest aranżowanie miejsc gdzie możemy poznać kulturę.

Taką funkcję spełnia dla przykładu Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu. Fundacjadozorująca szkołę stworzyła szkołę o wyjątkowym programie - nie jest to tylko szkoła żydowska, a zatem nauczająca języka hebrajskiego i historii żydów, ale też tak wyjątkowych w polskich podstawówkach przedmiotów jak etyka - http://liniaetyki.pl czy logika -> dowiedz się więcej o szkole. Rzecz jasna Szkoła - przejdź po tym linku - Dialogu Kultur we Wrocławiu swą aktywnością wpływa nie tylko na uczniów tejże szkoły ale także ich na środowisko, rodziców, znajomych.


nauka
Author: Susanna Arus
Source: http://www.flickr.com
Sposób patrzenia na życie jaki jest uczniom prezentowany w sposób naturalny zostaje przekazywany dalej. W tenże sposób wrocławska szkoła żydowska przyczynia się do zminimalizowania antysemityzmu, a to ogromnie ważne. Następną istotną rzeczą jest informowanie o współczesnym dorobku judaizmu, swojego rodzaju krok do przodu poza straszną historię sprzed ostatnich 70 lat, albowiem historia Żydów wbrew zbiorowemu mniemaniu nie zakończyła się razem z Drugą Wojną Światową. Dzisiejszy Izrael to państwo ciekawe, mające spore związki z Polską o którym prawie nie wiemy nic. Dobrze jest poznać współczesność narodu, bez którego nie bylibyśmy tym kim dzisiaj jesteśmy.

Tags: edukacja, historia, fundacja, nietolerancja