Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Skutki niżu demograficznego. Interesujące wiadomości

Posted on 29/08/2018 6:17pm

Niż demograficzny jest powszechnym procesem polegającym na zmniejszeniu się liczby urodzin dzieci w określonym czasie na danym terenie. Obecnie Polska znalazła się w jednym z największych niżów od lat czterdziestych XX wieku. Na taki stan rzeczy złożyło się sporo elementów, demografowie jako najważniejsze z nich wymieniają masową emigrację spowodowaną otwarciem granic państw dla ludzi pracujących, kryzys finansowy oraz niekorzystną politykę rodzinną. Pozostanie niżu na takim poziomie może wywołać dużo niekorzystnych skutków w bliskiej przyszłości.
dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
Najważniejsze zagrożeniaEksperci zgodnie twierdzą, że jeśli to zjawisko będzie panować przez dłuższy czas, państwo może nie być w stanie wydać wszystkich emerytur dla przyszłych emerytów. Najważniejszym skutkiem tego zjawiska jest przewaga osób pobierających emerytury, nad ludźmi finansującymi składki emerytalne. Równie poważne może być zachwianie rynku pracy wywołane coraz mniejszym zatrudnieniem w sektorze edukacyjnym i zmuszeniem do przekwalifikowania dużej liczby - przejdź do serwisu http://www.scenariuszzycia.pl/ - nauczycieli i opiekunów przedszkolnych - sprawdź mój blog. Najbardziej palącym zjawiskiem może być tu praca dla nauczycieli. Warszawa w tym momencie walczy z tym problemem, aktualnie pracownicy oświatowi są zmieniają kwalifikacje zazwyczaj na pracowników socjalnych, ale i w tym sektorze liczba miejsc jest już uszczuplona. Propozycja dla poszukujących możliwości nauki: jaki native speaker warszawa.Zapobieganie katastrofie demograficznej
Młode osoby wolą osiedlać się w innych krajach, gdzie utrzymanie rodziny jest dużo łatwiejsze niż w Polsce. Jedynym sposobem na utrzymanie młodych ludzi w kraju jest zmiana polityki w kwestiach rodziny. Wyższe świadczenia socjalne mogą jednak nie być wystarczająco skuteczne. Dopóki koszta egzystencji będą tak wysokie, młodzi ludzie będą bali się założyć rodzinę. Badania pokazują bowiem, że najbardziej paraliżującym strachem przed wychowaniem potomstwa jest lęk przed brakiem finansów na utrzymanie dziecka. Drugim dużym lękiem osób w wieku reprodukcyjnym jest obawa przed dużymi kredytami na mieszkanie. Perspektywa przeprowadzki do innego państwa i rozpoczynania życia od nowa jest często znacznie bardziej kusząca od strachu przed życiem, które czeka na młodych w ojczyźnie.

Tags: mieszkanie, dzieci, Warszawa, zjawiska, praca, ludzie, pracownicy, nauczyciel, kwalifikacje, źródła, państwo, eksperci, liczby, katastrofy