Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Szukanie życiowej drogi przez młode osoby czyli z jakiego powodu warto studiować na nietypowych kierunkach

Posted on 21/06/2018 10:10pm

Wielu młodych ludzi przez długi czas poszukuje swojej życiowej drogi, tak naprawdę nawet w szkole średniej nie wiedząc do końca, czym się będzie chciało zajmować w dorosłym życiu. Nasz system nauczania jest tak zaprojektowany, że już po podstawówce da się wstępnie wybrać jakiś profil szkoły, dokładnie to samo można także uczynić wybierając zawodówkę albo szkołę średnią.

zobacz dodatkowe informacje
Author: Memorial Student Center Texas A&M University
Source: http://www.flickr.com
Jeśli jednak ktoś nie będzie do końca wiedział, co chciałby robić, to może się zdecydować na ogólnokształcące liceum, w którym jak widać po nazwie, uczniowie uczą się wszystkiego po odrobinie, lecz tak naprawdę nic konkretnego. Jednak po ukończeniu szkoły średniej uczniowie są już w pełni dorośli, i samu muszą zdecydować o swoim dalszym życiu, czy zdecydują się dalej kontynuować naukę na studiach, czy też będą woleli podjąć jakąś pracę, a ewentualne dokształcanie postarają się robić w szkołach wieczorowych. Decyzja o wybraniu kierunku studiowania tak naprawdę będzie się wiązać z wyborem przyszłego zawodu. Oczywiście zawsze można będzie w pewnym momencie życia zupełnie zmienić swoje kompetencje, ale jednak zdecydowana większość absolwentów kończących studia poszukuje jednak pracy powiązanej z wyuczonym zawodem.

na wykładzie
Author: Memorial Student Center Texas A&M University
Source: http://www.flickr.com
W najlepszej sytuacji są ludzie, którzy potrafią połączyć studia - a następnie pracę zawodową z pasją - wtedy nie tylko będą zadowoleni z tego, co robią, ale jeszcze będą na tym zarabiać. Dzisiaj na uczelniach znaleźć się da dużo ciekawych kierunków dla pasjonatów, i rzeczywiście najczęściej uczą się tam osoby interesujące się danym zagadnieniem i pragnące jeszcze lepiej go poznać. Wśród miłośników gotowania dużym zainteresowaniem cieszą się studia gastronomiczne, na których studenci poznają wszystkie tajniki przyrządzania posiłków, ale także zarządzania gastronomicznymi obiektami i organizowaniem ich pracy.

Na miłośników zwiedzania świata będzie z kolei czekać turystyka i rekreacja, po ukończeniu tych studiów można bez żadnego problemu dostać zatrudnienie w jednym z licznych hoteli, pensjonatów czy domów wczasowych. Może więc warto pomyśleć o czymś bardziej nietypowym, a nie starać się dostać na informatykę czy zarządzanie, jak połowa obecnych studentów.

Tags: studenci, kompetencje