Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Tłumacz przysięgły - jakie musi spełniać wymagania?

Posted on 15/02/2023 7:24am

Tłumacz przysięgły to specyficzny zawód, który wykonuje osoba, która cieszy się powszechnym zaufaniem. Prócz tego, by zostać fachowcem z tejże dziedziny tłumacz przysięgły musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Parać się tym szczególnym zajęciem na terenie polski może ten, kto ma obywatelstwo polskie bądź też jest obywatelem kraju wchodzącego w związek UE bądź państwa, który jest zrzeszony w porozumieniu dotyczącym Wolnego Handlu (European Free Trade Association).


Słowniki języków obcych
Source: http://www.sxc.hu
Wymagane jest posługiwanie się językiem polskim oraz posiadanie stuprocentowej zdolności do czynności prawnych. Oprócz tego polskie prawo (warto zobaczyć ofertę dotyczącą: Adwokat Waliduda) nakłada jeszcze wiele innych wymagań. Tłumacz rosyjskiego (lub też innego języka) nie może być karany za żadne przestępstwo, które zostało przez niego popełnione umyślnie. Tłumaczem nie może zostać osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe lub popełni nierozmyślnie przestępstwo powiązane z przekroczeniem bezpieczeństwa obrotów gospodarczych (tłumaczenia przysięgłe - szczegóły). Aby zostać zawodowym tłumaczem przysięgłym konieczne jest ukończenie studiów magisterskich o kierunku filologicznym. Możemy również skończyć inny kierunek studiów i udać się na studia podyplomowe, z zakresu tłumaczenia z danego języka.

Wiedza merytoryczna każdego kandydata na tłumacza przysięgłego musi zostać zweryfikowana. Konieczne jest zatem przejście zawodowego egzaminu z tłumaczenia z języka polskiego na dowolny język. Egzamin zawodowy składa się z 2 części. W pierwszej z nich przekłada się z języka rodzimego na obcy, w drugiej z kolei z języka obcego, treść trzeba przełożyć na język rodzimy. Posiadanie tytułu magistra jest warunkiem konieczny, by zostać dopuszczonym do zdawania egzaminu.

Przyznawaniem tytułu tłumacza przysięgłego para się ministerstwo sprawiedliwości. Ono też organizuje wszystkie egzaminy i siłą rzeczy do niego należy składać wszelkie zgłoszenia. Egzamin jest płatny. Ministerstwo Sprawiedliwości pobiera za jego organizację 800 złotych od osoby. Egzamin składa się z etapu pisemnego i ustnego (polecane biuro z Wrocławia). Obie części nie następują zaraz po sobie, a terminy ustalane są przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Zanim zostaniemy pełnoprawnymi tłumaczami, musimy przebyć niezwykle długą i zawiłą drogę, jednakże zawód tłumacz przysięgły jest tak pasjonujący jak również i lukratywny, iż z pewnością warto ją pokonywać.

Tags: studia, wyrok, egzamin, magister

Author: k.s.