Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


W jaki sposób bawić się z potomstwem

Posted on 15/02/2023 10:29am

Każdemu rodzicowi zależy na tym, by dziecko rozwijało się szybko i bez kłopotu. Uczymy maluchy pisać, czytania, liczb, orientowania się w otoczeniu.
Działamy na wiele sposobów. Jednym z bardziej znanych jest rozwijanie wyobraźni dziecka edukacyjnymi zabawkami. Jakie zabawki edukacyjne są teraz popularne? Tak naprawdę kilka, niektóre z nich na pewno pamiętamy z własnego dzieciństwa.

zabawki edukacyjne dla dzieci
Author: Sakena
Source: http://www.flickr.com
Na początek lalki szmaciane. Wielu z nas je pamięta. Tego rodzaju lalki są zdecydowanie lepsze niż takie wytwarzane z plastiku czy podobnych materiałów głównie z tego powodu, że nie są twarde i nawet malutkie dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy. Drugi plus ozonowanie warszawa – możemy wykorzystywać je do rozwijania wyobraźni. Poprośmy dziecko aby przedstawiło historię tej lalce. Lalka może zostać dowolną postacią – księżniczką, nauczycielką, mamą. Jeśli mamy smykałkę do szycia możemy uszyć jej ubranka według tego co o lalce opowie nam maluch.Kolejna niezwykle popularna zabawka to różnego rodzaju gry memory, czyli gry pamięciowe. Najczęściej to komplet kartoników z obrazkami. Każdy obrazek występuje na dwóch kartonikach a zadanie polega na zebraniu par. Gra ćwiczy zapamiętywanie gdzie leży kartonik z którym rysunkiem i niezwykle pomaga w rozwoju. To także doskonały sposób na wspólne spędzenie popołudnia, na przykład kiedy pada deszcz (więcej o grach).

Furorę od pewnego czasu robią klocki magnetyczne. Konstrukcje z nich ustawione trudniej rozwalić, niż te ze standardowych klocków, właśnie dzięki temu, że mają wbudowane magnesy. Możemy tworzyć z nich wysokie konstrukcje. Najczęściej do zestawu klocków dołożony jest obrazek prezentujący to, co można z nich skonstruować. Klocków jest mnóstwo rodzajów. Od dużych dla malutkich dzieci, po małe dla już podrośniętych – sześcio-, siedmioletnich.

Także dla większych dzieciaków przeznaczone są zabawki edukacyjne. Wspomagają rozwój widzenia przestrzennego, a także kształcą inne umiejętności na przykład ocenę odległości, prędkości itp. Wymagają także pewnego rodzaju zdolności manualnych, by poradzić sobie z obsługą pilota (czytaj tu).

Jeżeli odpowiednio zainteresujemy dziecko i będziemy przeznaczać czas na bawienie się z nim, tak na dobrą sprawę każda zabawka może być edukacyjna. Nawet prosty patyk może się sprawdzić w takiej roli. Wszystko zależy wyłącznie od naszej inwencji.

Tags: dziecko, rozwój, edukacja, zdolności, dzieciństwo