Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


W jaki sposób pociąg elektryczny jeździ

Posted on 10/06/2022 7:56am

Jednym z najbardziej praktycznych oraz szybkich metod poruszania się na duże dystanse jest kolej. Niegdyś obsługiwana przez lokomotywy parowe natomiast obecnie przez pojazdy elektryczne czy spalinowe. Zamiana lokomotywy z parowej na elektryczną wiąże się z odkryciem napędu elektrycznego i rozwoju przesyłowej sieci. Taki pojazd po prostu był łatwiejszy w użyciu niż tradycyjny parowy. Nie było już konieczności wożenia ze sobą znacznej ilości opału i wody bez której lokomotywa nie mogłaby poprawnie funkcjonować.

Wynalezienie silnika elektrycznego w roku mniej więcej 1800 przyzwoliło na rozwiązanie problemu z jakim borykała się droga żelazna, mianowicie dostarczenia właściwej ilości wody na trasie pociągu. Pozwoliło to także na stworzenie nowego rodzaju transportu miejskiego, tak zwanego tramwaju elektrycznego, który zamienił romantyczny jednak mało funkcjonalny tramwaj konny. Popychany on jest za pomocą silnika elektrycznego czyli maszyny która energię elektryczną zamienia na energię mechaniczną. Paliwo a więc prąd elektryczny może zostać dostarczany do motoru na wiele metod, dla przykładu przy pomocy różnego typu akumulatorów albo z sieci elektrycznej za pomocą przewodu.

Tramwaj czy pociąg elektryczny używają tej drugiej metody. Elektryczność dostarczana jest przez kabel.
silnik
Source: http://www.sxc.hu/
Przesyłają ją m.in. odbieraki prądu, to znaczy urządzenia o rozmaitej budowie które zarazem przesyłają prąd do silnika i umożliwiają posuwanie się lokomotywy bez pauz w dostawie energii. Zależnie od tego o którym pojeździe mowa, odbieraki prądu posiadają rozmaity układ. Wynika to również z technologii jaka była zastosowana. Łatwo odbieraki prądu poznać po układzie - te starszej generacji miewają wygląd powiązanych trójkątów, zaś te nowoczesne to połowa trójkąta. Opisano je na .

Najogromniejszym problemem sprzętów zasilanych prądem w tym tramwajów a także pociągów jest gwałtowny niekontrolowany wzrost napięcia w obwodzie, przykładowo przez uderzenie gromu w trakcję elektryczną. By zabezpieczyć podłączony do sieci silnik elektryczny stosuje się tak zwane wyłączniki silnikowe - . To narzędzia które w pewnych okolicznościach komputerowo odłączają napęd od sieci zapobiegając w ów sposób jego zepsuciu.

Tags: Silnik, prąd, napęd