Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


W jaki sposób sprawić ażeby urząd administracji publicznej dobrze działał?

Posted on 26/07/2019 7:33am

Częstokroć utyskujemy na funkcjonowanie urzędów i urzędników. Naszym zdaniem funkcjonują za wolno bądź nieprofesjonalnie. Wszystkie te odczucia najczęściej są subiektywne. Załatwiając coś w gminie lub w powiecie nierzadko już od początku jesteśmy poddenerwowani, skutkiem tego łatwiej jest nam wzbudzić w sobie negatywne uczucia. Czasem po prostu czujemy bojaźń w obliczu władzy - zwłaszcza łatwo o takie uczucia w wypadku ludzi starszych, często zagubionych w dosyć nieprzystępnym gmachu


administration
Author: Guillaume Speurt
Source: http://www.flickr.com
Wszelkie te uczucia i wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz faktyczności.
Najbliższy z brzegu przykład; załatwiając w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawomocnionych do głosowania jakiś czas spędziłem w ogonku ze starszymi paniami które to z jednej strony były zestresowane tym że muszą pozyskać pewien papier, zaś z drugiej strony były troszkę zagubione. Oceniły one pracę pań urzędniczek źle, pomimo że nie było obiektywnego powodu do takich ocen. Emocje zaburzyły ich percepcję. Kwadrans wyczekiwania w kolejce nie jest przyczyną do lamentów.
Na czym więc powinna polegać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Przede wszystkim powinna być obiektywna oraz pozbawiona emocji. Dobrze więc ażeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona była przez organizacje pozarządowe niepodległe ocenie danej instytucji, nie ulega wątpliwości bowiem iż nie można być sędzią we własnej sprawie. Organizacja taka do zrealizowania oceny powinna znaleźć odpowiednie instrumenty.
Jednym z głównych jest tzw. audyt, zatem procedura polegająca na zadaniu uplanowanych przedtem standardowych pytań tyczących się analizowanej sfery bądź też ogólnych. Pytania powinny mieć postać anonimowej ankiety zaś poddani jej pracownicy muszą być pewni że nie spotkają ich bolesne konsekwencje za udzielenie prawdziwych, ale negatywnych odpowiedzi. Analiza formularzy powinna pomóc w doskonaleniu funkcjonowania urzędu. Więcej: tutaj
Współcześnie dąży się również do wprowadzenia w Polskich urzędach także rodzaju wewnętrznych procedur w których jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Procedura ta została opracowana w oparciu o dyrektywy Wspólnoty Europejskiej i jest składnikiem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.

Tags: władzy, administracji