Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


W przypadku kiedy zamierzasz odliczać koszty powiązane z zastosowaniem pojazdu w zakładzie, powinieneś prowadzić ewidencję

Posted on 05/07/2018 1:14pm

Właściciele przedsiębiorstw najczęściej poszukują oszczędności, żeby jak najwięcej zarobić. Nie każdy wie, że jest ewentualność ewidencjonowania przebiegu wozu, dzięki czemu można zaliczyć w koszty prowadzenia działalności wydatki związane z kupnem paliwa bądź eksploatacji auta.
Warto o tym pamiętać, ponieważ można na tym wiele zyskać.


To nie jest trudne


Ewidencja przebiegu pojazdu zwana potocznie „kilometrówką” pozwala określić liczbę przejechanych kilometrów oraz policzyć poniesione z tego względu koszty na paliwo. Taką ewidencję wykonuje się zarówno dla celów podatku dochodowego, jak też Vat, lecz trzeba spełniać konkretne warunki. W wypadku podatku dochodowego pod uwagę bierze się samochody, które nie zostały zaklasyfikowane jako środki trwałe firmy. Takim autem może być w równym stopniu wóz właściciela przedsiębiorstwa, jak także pracownika. By móc dostać zwrot wydatków z tego względu, należy prowadzić bardzo dokładną ewidencję, ale nie potrzeba się tego bać, ponieważ teraz można korzystać z niesamowicie funkcjonalnych programów i aplikacji, które pozwalają prowadzić tego rodzaju ewidencję szybko oraz łatwo.


Ewidencja przebiegnie sprawnie i szybko


wyobrażenie - firma
Author: Ministerio Bienes Nacionales
Source: http://www.flickr.com


Ewidencja przebiegu pojazdu z dobrym programem nie sprawi kłopotu, ale należy pilnować, by wszystko niesamowicie starannie wpisać. Przepisy wytyczają, co musi znaleźć się w tego rodzaju dokumencie, jak także kto musi go podpisać. Ewidencja przebiegu powinna zawrzeć takie szczegóły, jak numer, dane - odnośnik do serwisu - osoby używającej wozu, numer rejestracyjny i wielkość silnika, opis trasy, cel podróży oraz datę, jak też ilość rzeczywiście przebytych kilometrów, stawkę za kilometr oraz pełną kwotę stanowiącą mnożenie ilości przebytych kilometrów przez stawkę. Potrzeba pamiętać, że stawka za kilometr uzależniona jest od pojemności silnika wozu oraz regulowana stosownymi przepisami.
W wypadku, jeżeli właściciel firmy zdecyduje się skorzystać ze specjalnego programu do wykonywania ewidencji, starczy że wprowadzi dane do właściwych rubryk, a potem wydrukuje formularz i poświadczy podpisem.


Podobna ewidencja pozwala ograniczać wydatki związane z działalnością, zatem opłaca się ją prowadzić. Trzeba także pamiętać, że przepisy bardzo często się zmieniają, zatem powinno się to śledzić.

Tags: części, system, formularz, osoby