Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Kontrola umiejętności i wiedzy uczniów

Posted on 09/01/2015 1:22pm

Nauka nierozerwalnie kojarzy się z powtórkami i kontrolą wiadomości. Dzisiaj edukacja szkolna jest nastawiona na weryfikację wiedzy przy pomocy różnorodnych testów. Ciężko powiedzieć, czy tego typu system będzie lepszy, testy będą bowiem mieć swoich zwolenników i przeciwników, lecz dopóki są one oficjalnie wykorzystywane, to nie ma wyjścia i należy nauczyć się je zdawać.


Przygotowania do matury
Author: Jixar
Source: http://www.flickr.com
Przy egzaminach na koniec szóstej klasy czy gimnazjum nauczyciele uczą wręcz swoich uczniów, w jaki sposób je rozwiązywać, bo w praktyce często bardziej będzie się liczyć znalezienie odpowiedniego klucza rozwiązania niż tylko wiedza w danym temacie. Ale na szczęście większość testów nawet jeśli się nazywa testami, to wymagać jednak będzie od zdających posiadana pewnego zasobu wiadomości.

Przykładowo testy z języka polskiego 4 przeprowadzane na zakończenie klasy czwartej będą obejmować cały zakres językowej wiedzy, którą uczniowie zdobyli przez czas nauki. Wiele pytań wymaga jednak posiadania odpowiedniej wiedzy, i na szczęście nie wystarczy zwykłe zaznaczenie prawidłowej odpowiedzi.

Podobnie sprawa będzie wyglądać z testami językowymi. Typowe mają pewną ilość pytań, przy jakich należy wybrać odpowiednią odpowiedź, lecz oprócz tego pytania, na które trzeba udzielić bardziej wyczerpujących odpowiedzi. Przez to można sprawdzić wiedzę ucznia na różnych płaszczyznach i sprawdzić, gdzie jeszcze musi się poprawić. Jednak żeby odpowiednio zaliczyć taki sprawdzian wiadomości, czy będzie on w formie testu, czy jakiejkolwiek innej, to należy się do tego odpowiednio przygotować. Przy obcych językach bardzo może się przydać , przy jego pomocy można się szybko i sprawnie uczyć nowego słownictwa i powtarzać do tej pory zapamiętane. Najróżniejszych słowników, czy to pod postawią tradycyjnych książek, czy w sieci internetowej jest całe mnóstwo i każdy bez problemów może znaleźć odpowiedni dla siebie. Przy nauce można korzystać także z innych pomocy, przykładowo dla uczących się chemii konieczny wręcz może być układ okresowy pierwiastków.

Tags: nauka, słowniki, wiedza, testy