Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Wiedza to potęgi klucz – wiekowa zasada, jaka stale się sprawdza. Dzięki wiedzy lepiej sobie radzimy w życiu

Posted on 22/06/2018 11:14am

Niektórzy ludzie są głodni wiedzy, mogli by ją pochłaniać zawsze i wszędzie. Wiedza bowiem niezwykle wzbogaca, rodzi w naszej głowie nowe idee, koncepcje, otwiera głowy na świat, na to, co ważne. Gdy mamy w sobie empatię, zdobytą dzięki wiedzy, to łatwiej odnaleźć nam najlepsze wyjście z wielu sytuacji. Są ludzie, którzy myślą, że nie warto się uczyć czy poszerzać horyzontów, bo to „mąci w głowie”. To oczywista nieprawda.
w bibliotece
Author: Kelvin
Source: http://www.flickr.com
Są też osoby twierdzące, że osoby przyswajające nowe wiadomości mają kłopoty natury emocjonalnej. Oczywiście, przecież w każdej grupie społecznej, u różnych ludzi, z różnych krajów takie sytuacje dzieją się. I u ludzi bardzo inteligentnych i trochę bardziej ograniczonych. Być może objawy tego są inne, to jest zależne od charakteru, wychowania, środowiska i wielu, wielu innych czynników, więc nie powinniśmy roztrząsać tej kwestii.Takie zresztą tłumaczenie jest bez sensu, gdyż książki się czyta z tego względu, że się je lubi (interesujące propozycje: ). Podobnie, gdy idziemy do kina czy teatru to dlatego, że chcemy obejrzeć coś ciekawego, coś co co nas wzbogaci i zrelaksuje. Są to więc bardzo istotne sprawy dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto uważa inaczej, nie warto z nim na ten temat rozmawiać. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, choć on zawsze był na „nie”. Tak długo robił to, aż jego nazwisko zmieniło się na „nie”. To luźna przenośnia, ale tylko pokazująca dokąd prowadzi nas ślepa wiara we własne, bardzo trwale ugruntowane przesądy i opinie. Nie jest to zbytnio obiektywne ani racjonalne, lecz mówione na prawo i lewo.

Dla ludzi jednak, którzy lubią przyswajać nową wiedzę tacy ludzie też są interesującym materiałem do analizy, jak na przykład - czytaj tu. Zamiast ich krytykować warto im się przyjrzeć, dlaczego są tacy, co warunkuje ich postępowanie i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie znajdziemy w księgarni, tylko obserwowanie tutaj ma pewnąsensowną rolę. Tak więc zdobywanie wiedzy to nie tylko książki, lecz także obserwacja, żywe poznawanie, ogarnianie życia w całej rozciągłości, wraz z wszystkimi wadami zaletami.

Tags: książki, Tłumaczenie, Czytanie książek