Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Zadawanie pytań u dzieci

Posted on 06/08/2021 9:14am

Maluchy posiadają naturalną ciekawość świata, dlatego ciągle obserwują, manipulują przedmiotami, chcą wszystkiego dotknąć, pytają. Pierwsze pytanie dziecka uznaje się za początek samodzielnej myśli dziecka. Dziecko dostrzegło problem i oczekuje od dorosłych jego rozwiązania. Na początku ma to charakter bardziej emocjonalny niż intelektualny. Wiek pytań nazywany jest też "głodem wiedzy".
dziecko
Author: Travis Swan
Source: http://www.flickr.com
Do 2 roku - link strony - życia smyk powtarza pytania automatycznie i bezmyślnie. Dziecko w ten sposób uczy się zastosowania określonego pytania do odpowiedniej sytuacji. Około trzydziestego miesiąca życia pojawiają się pytania „kto?” i „co?”. Tak zwany właściwy wiek pytań zaczyna się ok.3,5 r.ż i trwa przez cały okres przedszkolny a nawet dłużej. W trzecim roku życia, przeciętne dziecko zadaje rodzicom pytania z sensem, posługując się przysłówkami i zaimkami pytajnymi. Wiek przedszkolny 4-6 lat to czas poprzedzający naukę w szkole. W tym czasie u maluchów zachodzi wiele zmian psychicznych i fizycznych. Dziecko jest bardzo energicznie, intensywnie się rozwija i jest bardzo ciekawskie.



Czynności rozwojowe dziecka ulegają zmianie, ponieważ występuje zaciekawienie - kliknij www, urządzeniami znajdującymi się w domu, wychodzeniem poza rodzinę i zawieraniem nowych znajomości przedszkolnych oraz poznawaniem nowych funkcji społecznych. Około 4.-5. r.ż dziecko dokonało już „inwentaryzacji” obiektów w otoczeniu, zna ich nazwy i przeznaczenie. Zgromadziło także już wystarczającą ilość doświadczeń, aby interesować się mechanizmami rządzącymi światem. Jest gotowe do poznawania zależności, stąd dociekliwe pytania, a przede wszystkim liczne „dlaczego?”.

Jeżeli czytany tekst kompletnie Cię pochłonął, to zobacz odmienny pełny tekst (https://poradniapraxis.pl/leczenie-alkoholizmu-poznan/), który również zawiera zbliżone dane na prezentowany temat.

Dodatkowym motywem zadawania wielu pytań dotyczących otaczającego świata, oprócz zaspokojenia ciekawości poznawczej, jest praca nad odróżnieniem fantazji i realności. Dla malucha do 6. roku życia te dwa światy są tak samo ważne. To co zagościło w umyśle malucha jako wytwór fantazji, element marzenia sennego jest tak samo ważne jak to, co zaobserwował w realnym świecie.

Dziecko, uszy, słuch
Author: Medicover.
Source: Medicover.
Dopiero częste weryfikacje z rzeczywistością zaczynają budować granicę pomiędzy tymi dwoma wymiarami. Pytania, dociekania i szukanie na nie odpowiedzi służy także podtrzymaniu kontaktu -jest okazją do wspólnej zabawy i ciekawej rozmowy. Tendencja malucha do tworzenia z zadawanych pytań -całych ciągów, zapewnia dłuższy kontakt z rodzicem, co jest nawet ważniejsze od poznawania świata. Psychologia uznaje pytania zadawane przez maluchów za początek ich samodzielnego myślenia. Dziecko pyta napotykając na trudności w zrozumieniu jakiegoś zjawiska, w dążeniu do poznania czegoś nieznanego, do wyjaśnienia nurtujących go zagadnień. Przyczyną pytań starszego dziecka jest krytyczna refleksja wobec faktów i zjawisk oraz zauważonej sprzeczności pomiędzy posiadanymi informacjami, a zaobserwowanym stanem rzeczy. Samo sformułowanie pytania dowodzi, że dziecko myśli, gdyż zauważyło problem i oczekuje od rodziców jego rozwiązania.Wiek pytań nazywany jest również "głodem wiedzy".

Tags: dziecko, psychologia, Pytania