Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Zajęcia dodatkowe na etapie szkoły podstawowej

Posted on 11/07/2018 8:15pm

Udowodniono wiele razy, że najbardziej wskazanym wiekiem na zgłębianie swoich zainteresowań i poznawanie talentów jest pierwszy etap szkolny. Wówczas uczniowie mają dużo czasu z uwagi na to, że zazwyczaj zajęcia kończą stosunkowo wcześnie, a zadań domowych nie ma tak dużo jak na późniejszych etapach. W tym czasie właśnie warto posłać dziecko na różnorodne zajęcia pozaszkolne. Należy jednak pamiętać, by wszystko robić w zgodzie z wolą i chęciami dziecka.
Korzystną praktyką jest wskazywanie mu rozmaitych możliwości, jednak nie może się to odbywać na zasadzie zmuszania - . Poza tym dużo umiejętności w dzisiejszych czasach okazuje się niezwykle przydatne, a najłatwiejsze do opanowania są właśnie w najmłodszych latach. Tak jest na przykład judo, karate czy pływaniem. W tak młodym wieku dzieci zazwyczaj nie boją się głębokiej wody, a nowe zdolności zdobywają w szybkim tempie. Z tego powodu tak nagminnie wyszukiwane w Internecie są takie frazy jak „nauka pływania”.Innym, po zajęciach o charakterze sportowym, typem aktywności pozalekcyjnych są rozmaite zajęcia wiązane z muzyką. Warto zainteresować się tą opcją szczególnie w przypadku, gdy widać że pociecha ma słuch muzyczny, powtarza dźwięki z otoczenia śpiewem lub na instrumencie. Korzystnym pomysłem jest właśnie zakup nieskomplikowanego instrumentu, przykładowo małego syntezatora w celu sprawdzenia, czy dziecko się nim nie zainteresuje i nie będzie grać. Późniejszym etapem może być zapisanie go do ogniska muzycznego czy do prywatnego nauczyciela. W każdym przypadku dziecko sporo na tym zyska i opanuje nowe umiejętności.

W szkole podstawowej zazwyczaj uczniowie uczą się już obcych języków (więcej). Zwykle jest to język angielski. Program szkolny nierzadko jednak jest zbyt ograniczony, przez co nie wykorzystuje możliwości młodych umysłów. Te z nich, które wychowały się w wielojęzycznych domach, najczęściej przyswajają obcą mowę automatycznie (użyj tego linku o szkole pływania). Pozostałe dzieci niejednokrotnie są zapisywane przykładowo do szkół językowych w ramach uzupełnienia nauczania proponowanego przez szkołę. Czasami także potrzebny jest korepetytor, dzięki któremu uczeń lepiej poradzi sobie z lekcjami. Hasła w rodzaju „korepetycje angielski Warszawa” są bardzo często wyszukiwane w Internecie.

Tags: dziecko, dzieci, szkoła, umiejętności, korepetytor