Witaj w skromnych progach naszego bloga


Zapraszamy na stronę

Gazeta Edukacja to strona poświęcona zagadnieniom edukacyjnym. Znajdziesz tutyaj informacje ze świata nauki, ale także przeczytasz o tym, jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.


Jak działają firmy windykacyjne? Sprawy zalegających z opłatami kontrahentów i odzyskiwanie zaległych płatności.

Posted on 28/02/2019 7:33am

Często się zdarza, że przedsiębiorstwa domagające się od swoich partnerów biznesowych opłacenia zalegających płatności, starają się to zrobić we własnym zakresie. Początkowo wysyłają monit i kierują do kontrahentów wezwania do zapłaty, lecz jeżeli działania te nie dają pożądanego rezultatu a sprawa się przedłuża, ostatecznie decydują się zlecić firmie zewnętrznej odzyskanie należnych im sum.

Pracownicy firmy windykacyjnej
Author: Neil Cummings
Source: http://www.flickr.com
Czasem zdarza się, iż sprzedają im całą należność za procent całej kwoty, by po prostu się tego pozbyć i uregulować sprawy księgowe (na przykład przed bilansem całorocznym). Wtedy dług przejmuje firma (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-obrotowy) windykacyjna - polecana firma windykacyjna Powszechnie wiadomo, iż firmy windykacyjne muszą poważnie podchodzić do obowiązujących w Polsce przepisów prawa, które dookreślają ich działania i są różne od postępowań komorniczych. Firma windykacyjna musi przede wszystkim wskazać kwotę zaległości w przygotowanym w tym celu dokumencie wysyłanym do dłużnika i wzywającym go do zapłaty kwoty zadłużenia. Pismo wyznacza również czas, za który wierzyciel domaga się zapłaty należności.

Standardowy okres windykacji polubownej trwa do 14 dni, a później sprawa kierowana jest do sądu. Jeśli to nie przynosi rezultatu, wprowadza się cechy windykacji twardej. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że sytuacja w Polsce jest taka, że windykacja przeterminowanych należności jest niezbędna do tego, żeby każda firma bez kłopotów mogła realizować swoją działalność gospodarczą. Dopominanie się o zapłatę zaległych faktur nie jest czymś przyjemnym, szczególnie kiedy drugi człowiek nie jest chętny do współpracy. Może to wzbudzić frustrację, ponieważ przedsiębiorstwa po prostu muszą na czas wypłacać pensje personelowi, poza tym – wykonały już swoją pracę, dlatego zapłata za nią jest po prostu naturalna.Bilon
Author: Ttaaj
Source: http://www.flickr.com
Poza tym, nieuiszczanie opłat za zobowiązania finansowe wobec firm w dużej skali może prędzej czy później spowodować utratę płynności finansowej danej firmy. W tej sytuacji „sprzedanie” długów firmie windykacyjnej wydaje się rozsądne, bo z miejsca przedsiębiorstwo może obracać należnymi jej finansami, inwestować je, wypłacać wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze inne dane na omawiany wątek, odkryj ponadto (https://cyfrowo.com.pl/swietochlowice) inne nasze serwisy na pokrewny temat - one także są interesujące.

Firma będzie mogła również zamknąć swoje księgi rachunkowe i zapomnieć o całej sprawie, a ściąganiem należności zajmuje się wówczas tylko firma windykacyjna. Nie od dziś wiadomo, że każdy klient czy biznesmen musi wypełniać zobowiązania, nie zważając na to, czy jest to zapłata kredytu czy rata za jakiś mały przedmiot. Firma, która sprzedała nam jakąś usługęalbo towar, już wywiązała się ze swej części umowy, a my nie ponosząc kosztów za to, działamy zupełnie odwrotnie.

Tags: długi, windykacja, dłużnik, należności, zadłużenie